Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2009-12-19 50-lecie etnomuzeum
Muzeum Etnograficzne w Toruniu obchodzi swoje 50-lecie.
Na razie obejrzeli ją goście zaproszeni na uroczystość jubileuszową. Dla publiczności otwarcie ekspozycji nastąpi w styczniu 2010 r.
Zbiory Muzeum Etnograficznego w Toruniu liczą obecnie ponad 60 tysięcy eksponatów. Część z nich będzie można podziwiać na wystawie.
Muzeum w Toruniu jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. To jedyna placówka, która łączy w sobie sposób ekspozycji muzeum pawilonowego z ekspozycją skansenowską. To także jedyny skansen położony w centrum miasta.
Inicjatorką i twórczynią placówki była prof. Maria Znamierowska-Prűfferowa, pierwszy wieloletni dyrektor, znakomity etnograf.
W okresie międzywojennym była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie w 1945 r. przybyła do Torunia. Rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Koniecznie chciała stworzyć muzeum etnograficzne, bo przed wojną pracowała w takim właśnie muzeum w Wilnie.
Zbierała eksponaty po okolicznych wsiach. Najpierw utworzony został dział etnograficzny w muzeum miejskim. Jednak prof. Znamierowska-Prűfferowa chciała zbudować samodzielną placówkę. Udało się jej to w 1959 r. Uzyskała na siedzibę budynek dawnego XIX-wiecznego artyleryjskiego arsenału.
- Dzisiaj jesteśmy jednym z największych muzeów etnograficznych w Polsce. Pomysł prof. Znamierowskiej-Prűfferowej - budowy skansenu w centrum miasta - napotykał jednak na wielu przeciwników. Byli oburzeni: - No jak to w gotyckiej architekturze miejskiej będziemy stawiać chałupy wiejskie! Zostały one przyniesione z bliskich i dalszych regionów, najdalej z Kaszub. Mozolną pracą pokoleń etnografów – bo to ciężka i żmudna praca - stanął skansen w centrum miasta - wyjątkowa atrakcja turystyczna. Wydaje mi się, że zderzenie z architekturą gotyku jest fajne – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia PiK z okazji jubileuszu dyrektor Hubert Czachowski.
Jego zdaniem, dzisiaj kolekcjonowanie powinno być już robione z dużym rozmysłem. Cały czas można znaleźć cenne dla muzeum obiekty, które mają po 100 – 200 lat. Ale utrzymanie ich wiąże się z dużymi kosztami.
Fot. Archiwum muzeum
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )