wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-12-05 Ozdoby choinkowe

Warsztaty bożonarodzeniowe to kolejny, ostatni w  tym roku, cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową realizowany w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Organizatorzy jak zawsze przygotowali sporo atrakcji. Spotkania odbywać się będą od 5 grudnia w Galerii Sztuki Ludowej.

 

Program spotkań:

 

5-6 grudnia 

Maria Chaładus (Koziegłowy, woj. śląskie) –  ozdoby choinkowe z wiórów - Maria Chaładus (ur. 1944 r.).

 

Od 1995 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Techniki wykonywania kwiatów nauczyła się od mamy i siostry. Tworzy ozdoby klejone z wiór drzewa osikowego oraz kwiaty, kapelusze i koszyczki. Chętnie bierze udział w wystawach oraz konkursach na terenie całego kraju zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

 

Ozdoby choinkowe, wykonane z drewnianych naturalnych bądź barwionych wiórów, na pewno sprawią wiele radości tym, którzy wezmą udział w spotkaniu z twórczynią.

 

 

7-8 grudnia () – zabawki choinkowe z bibuły - Elżbieta Stachyra (ur. 1976 r. Bogucin, woj. lubelskie) należy do młodszego pokolenia twórców ludowych.

 

Do STL należy od 2006 roku w dziedzinie plastyki zdobniczej i obrzędowej.

 

Twórczyni zajmuje się także haftem. Ucząc się od najlepszych twórczyń regionu, kultywuje tradycyjne wzory i formy, ale także wprowadza własne pomysły inspirowane motywami ludowymi.

 

W czasie warsztatów twórczyni zaprezentuje różne formy sposoby wykonywania prostych, ale zarazem interesujących zabawek choinkowych w postaci aniołków, mikołajów, bałwanków i in.

 

14-15 grudnia - pieczywo obrzędowe, ozdoby ze słomy i bibuły - Czesława Kaczyńska (Dylewo, woj. mazowieckie) – Czesława Kaczyńska (ur. 1943 r.) to uznana i wybitna twórczyni kurpiowska.

 

Od 1976 roku jest Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL.

 

Twórczyni zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki ludowej tj. zdobnictwem wnętrz, hafciarstwem, tkactwem, plastyką obrzędową. Zamiłowanie do tradycji regionu wyniosła z rodzinnego domu.

 

Szybko osiągnęła indywidualny styl zachowując jednak tradycyjne formy wycinanki kurpiowskiej: luleje, gwiazdy, wycinanki sylwetowe (koniki, ptaszki).

 

Artystka propaguje kulturę swojego regionu podczas imprez i warsztatów na terenie całego kraju, prezentując chociażby umiejętności wykonywania pająków, kwiatów z bibuły, palm czy pieczywa obrzędowego.

 

Podczas warsztatów uczestnicy pod okiem twórczyni będą mogli spróbować swoich sił, wykonując tradycyjne ozdoby kurpiowskie z bibuły i ze słomy.

 

W warsztatach mogą wziąć udział tylko grupy zorganizowane po wcześniej rezerwacji telefonicznej. Spotkania odbywać się będą w godz. 8.30-9.30;  10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30.

 

Udział w warsztatach jest płatny – 5 zł/osoba.

 

Materiały zapewniają organizatorzy.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa o tematyce bożonarodzeniowej oraz kiermasz tradycyjnych ozdób choinkowych i nie tylko.

 

Informacje o warsztatach: 81 532 37 45

 

Akademia Sztuki Ludowej STL realizowana jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin


Organizator:  Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Zarząd Główny
ul. Grodzka 14, Lublin
tel. 81 532 37 45

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263