wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-23 Polskie obrzędy

Tytuł: Polskie obrzędy i zwyczaje 

 Autor: Barbara Ogrodowska

 Seria: Ocalić od zapomnienia

 Wydawnictwo: Sport i Turystyka – Muza   

 Rok wydania: 2009

 

 

 

"Polskie obrzędy i zwyczaje" autorstwa Barbary Ogrodowskiej to książka ukazująca bogactwo i urodę polskich tradycji świątecznych. Czytelnik znajdzie tu nie tylko opis zwyczajów i obrzędów, ale także legendy, przysłowia, porzekadła i anegdoty, a także przepisy tradycyjnych potraw. Pozna bliżej typowe, oryginalne akcesoria świąteczne i obrzędowe.

 

Książka jest bogato ilutrowana. Wręcz chce się ją wziąć do ręki i przeglądać kartka po kartce. Napisana jest językiem niezwykle przystępnym, czyta się ją po prostu z przyjemnością. 

 

Jakże ją odłożyć, gdy przestróg jest w niej wiele - tak jak to było w tradycji ludowej. Na przykład. W Wigilię nie należy wszczynać kłótni, wyrządzać sobie przykrości, a przeciwnie przebaczyć urazy i mieć dla każdego dobre słowo i uśmiech. Dzieci mają się zachowywać wzorowo, by uniknąć częstych klapsów przez najbliższy rok.

 

W Wigilię nie należy też niczego pożyczać sąsiadom, aby dostatek i wszelkie dobra materialne nie opuszczały domu.

 

Można za to pozwolić sobie na drobne kradzieże (oczywiście dla żartu, trzeba je ze śmiechem potem zwrócić) jako popis pomysłowości i zręczności. Sprawca pozorowanej kradzieży może liczyć na szczęście i powodzenie w transakcjach handlowych w nadchodzącym roku.

 

Książka jest kalendarzem naszych świąt, tradycji także tych już dzisiaj archaicznych. Czy któryś z chłopców obchodzi dzisiaj Katarzynki? Już w początkach XX wieku należały one do rzadkości. 

 

Kiedyś chłopcy 24 listopada na Katarzyny podobnie jak dziewczęta na Andrzeja organizowali dzień wróżb o miłości i małżeństwie. Nie lali wosku, ale po wieczornym myciu wycierali się dziewczęcą koszulą lub też wkładali bieliznę dziewczęcą pod prześcieradło. Wszystko po to, by wyśniła im się upragniona wybranka.  

 

Książka została podzielona na części: zimę, wiosnę, lato i jesień. Zaczyna się od obchodów Wigilii i Bożego Narodzenia, a kończy na okresie adwentowym - czyli zaczyna się w cyklu rocznym przyjętym w kulturze ludowej.  

 

 

 

    

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263