wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-02-01 Kresy Poddębskiego

Wyprawę na Kresy II Rzeczypospolitej proponuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Od 4 lutego można oglądać wystawę fotograficzną  „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego”. Zdjęcia prezentowane na wystawie mają unikatowy charakter i w większości nie były nigdy publikowane.

 

Henryk Poddębski  zasłynął z fotografowania Kresów. Posiadał niezwykły talent ukazywania w sposób mistrzowski uroku, charakteru i ducha miejsc, które odwiedzał. Fotografował panoramy miast:  piękne widoki Wilna, Lwowa, ale też małych miasteczek, takich jak Brzeżany, Krzemieniec czy Poczajów.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cenił sobie prostych ludzi. Fotografował  Poleszuków i Hucułów.  Na jego zdjęciach widać szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa jest adresowana przede wszystkim do tych, którzy dawne Kresy pamiętają, do Kresowiaków mających wciąż „pod powiekami” obraz rodzinnych stron: domu, drzew, ludzi. Ale także do tych wszystkich, którzy potrafią zrozumieć przeszłość i dostrzec piękno utraconej ojczyzny.


Ekspozycja ukazuje świat, który zmieciony przez kataklizm II wojny światowej ocalał na zdjęciach Henryka Poddębskiego.


Wystawę dopełnia album „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego”, wydany przez lubelską oficynę AD REM.  

 

Jest tam wiele zdjęć oraz informacji o krainach geograficznych uchwyconych w kadrze. Książka jest wędrówka w przeszłość. Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy.

 

Album został podzielony na sześć części, każda z nich została opatrzona mapką krainy oraz krótkim wstępem zawierającym podstawowe informacje historyczne, geograficzne, gospodarcze lub etniczne.


Henryk Poddębski  (1890-1945) był wyjątkowym fotografikiem. Niestety po wojnie jego spuścizna została zapomniana. Publikacja przywraca pamięć o tym artyście.

 

Album dostępny będzie do nabycia w sklepiku muzealnym.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263