Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-04-15 Zabytki Małopolski
Co roku podczas kilku majowych dni, można nieodpłatnie zwiedzać wybrane obiekty Małopolski. W ramach tegorocznej odsłony Dni Dziedzictwa Kulturowego zostanie zaprezentowanych dwanaście zabytków architektury drewnianej od chłopskiej zagrody, poprzez dwory, zabytki techniki, aż po obiekty sakralne trzech wyznań.
Będzie je można zwiedzać 19 i 20 maja oraz 26 i 27 maja.
W każdym z miejsc na uczestników będą czekać eksperci i pasjonaci, którzy oprowadzą po zabytkach, dzieląc się fachową wiedzą i ciekawostkami.
Informacje, w tym plansze z ich opisami i planami o obiektach znajdą się ponadto w materiałach towarzyszących zwiedzaniu, które w tym roku zostaną wydane w formie przewodnika, rozbudowanego o elementy reportażu historycznego, prezentującego zabytki przez pryzmat ludzkich biografii.
Publikacja, jak zwykle, będzie dystrybuowana bezpłatnie podczas wydarzenia, na stanowiskach informacyjnych.
Lista obiektów prezentowanych w weekend 19-20 maja
1. Dwór z Drogini / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec;
Jest to najbardziej okazały obiekt skansenu. Z zapisu na belce stropowej wynika, że pochodz z 1730 r. Został zrekonstruowany w latach 2002-2006.
2. Zagroda ze Staniątek / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec;
Fot. archiwum skanseny.net
Zagroda ze Staniątek
We wschodniej części skansenu znajduje się zagroda, przeniesiona ze Staniątek, pochodząca z 1855 roku.
Jest o ciekawej formie - zabudowania mieszkalne i gospodarcze zamknięto w czworoboku, tworząc tym samym wewnętrzny dziedziniec – miejsce prac gospodarczych. Taki typ zabudowy nosi nazwę okół.
3. Willa Oksza / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem;
Willa ta jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Dom kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 2006 r. obiekt przejęło Muzeum Tatrzańskie. Dziś we wnętrzach willi możemy obejrzeć kolekcję dzieł artystów zafascynowanych Zakopanem i Tatrami w pierwszej połowie 20. wieku.
4. Zagroda Gąsieniców-Sobczaków / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem;
Fot. Archiwum nuzeum
Chałupę zbudował ok. 1830 r. Joachim Gąsienica Sobczak. W 1975 r. zakupiło ją Muzeum Tatrzańskie. Obecnie można w niej podziwiać tworzoną w latach 1886–1893 kolekcję Marii i Bronisława Dembowskich, twórców pierwszego zbioru sztuki ludowej na Podhalu.
5. Dwór Moniaków / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej;
Fot. Archiwum muzeum i skanseny.net
Dwór Moniaków
Jest to czołowy obiekt i najcenniejszy zabytek muzeum. Nie pochodzi z jednego okresu historycznego. Lewe skrzydło jest przypuszczalnie starsze i według tradycji rodzinnej pochodzi z XVII w. Prawe jest datowane na 1784r. Architektura dworu wywodzi się z lokalnego budownictwa, którego typowym przedstawicielem jest tzw. " chałupa z wyżką". Cechą charakterystyczną dworu jest galeryjka tzw. "przedwysce", umieszczona na półpiętrze.
6. Tartak i folusz / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.
Są to cztery chłopskie zakłady przemysłowe. W foluszu za pomocą gorącej wody spilśniano sukno przeznaczone do wyrobu ubrań. Tartak odznacza się ciekawym mechanizmem świadczącym o wysoko rozwiniętym zamyśle technicznym chłopów.
Podhalańscy konstruktorzy i przedsiębiorcy ludowi wznieśli ok. 1911 r. w Zarębku Niżnym kompleks zabudowań produkcyjnych, w skład którego wchodziły: elektrownia, młyn, heblarnia, gonciarnia, olejarnia, tartak, folusz, pędnia oraz niewielka kuźnia.
W 1958 r. powódź uniemożliwiła dalsze funkcjonowanie folusza i tartaku. Odkupiono je od ostatniego właściciela, Stanisława Maciasza, i przeniesiono do nowo powstałego skansenu w Zubrzycy Górnej.
7. Zagroda Maziarska w Łosiu / Łosie / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach;
Fot. Archiwum muzeum
Zagroda maziarska w Łosiu pokazuje historię wsi Łosie, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się maziarstwem – wędrownym handlem mazią i smarami. Obejście składa się z trzech obiektów: chyży mieszkalnej, spichlerza i stodoły, a zgromadzona w nich ekspozycja prezentuje przedmioty codziennego użytku, fotografie typowej rodziny maziarskiej. Obiekt udostępniony do zwiedzania od 2009 r.
Lista obiektów prezentowanych w weekend 26-27 maja
1. Cerkiew greckokatolicka w Bartnem / Bartne / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach;
Drewnianą świątynię pokrytą gontem zbudowano w 1842 r. We wnętrzu trójdzielnej budowli znajdują się zbiory łemkowskiej sztuki cerkiewnej i ludowej. Najcenniejszym elementem wyposażenia cerkwi jest XVIII-wieczny barokowy ikonostas.
2. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu / Zalipie / Muzeum Okręgowe w Tarnowie;
Zagroda Felicji Curyłowej (1904-1974) została zachowana niemal w identycznej postaci, w jakiej istniała za życia tej utalentowanej zalipiańskiej malarki i popularyzatorki sztuki ludowej.
Fot. Archiwum skanseny.net
Ekspozycję stanowią budynki, zdobione ornamentami roślinnymi: drewniana obora połączona dachem z chlewikiem i drewutnią, stodoła i budynek mieszkalny. Wnętrza wyposażone zostały w oryginalne meble, naczynia, oleodruki i pamiątki po artystce.
3. Dwór w Dołędze / Dołęga / Muzeum Okręgowe w Tarnowie;
Dwór w Dołędze został wybudowany w połowie XIX w. Jest jednym z nielicznych na Powiślu Dąbrowskim dworów, które zachowały się z niemal pełnym wyposażeniem.
Wnętrza i meble wiążą się z ważnymi wydarzeniami historycznymi – dramatycznego roku 1846 (rabacji chłopskiej) czy powstania styczniowego, gdy dwór służył jako punkt zborny i lazaret dla powstańców. W 1973 r. ostatnia jego właścicielka, Jadwiga Tumidajska, przekazała obiekt muzeum.
4. Kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu;
Fot. Archiwum skanseny.net
Kościuół z Łosiny Dolnej
Na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w części poświęconej Lachom Sądeckim znajduje się kościół rzymskokatolicki pw. św. św. Piotra i Pawła, przeniesiony z Łososiny Dolnej. Drewniana, orientowana, jednonawowa świątynia została wybudowana w 1739 r.
5. Zbór ewangelicki ze Stadeł / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu;
Fot. Archiwum skanseny.net
Miasteczko galicyjskie
W północnej części Sądeckiego Parku Etnograficznego znajduje się sektor poświęcony Niemcom Galicyjskim.
Wśród dawnej zabudowy kolonistów znajduje się kościół ewangelicki ze Stadeł, gdzie w 1786 r. powstała parafia ewangelicko-augsburska. Wnętrza w całości drewnianego obiektu odtwarzają wygląd wiejskiej świątyni ewangelickiej z okresu międzywojnia.
Wszystkie te obiekty, a także z poprzednich edycji można obejrzeć na stronie http://dnidziedzictwa.pl
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )