wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-01-04 Jawor dla twórcy

Po raz pierwszy Radio Kielce ogłosiło konkurs „Jawor – u źródeł kultury” promujący twórców, wykonawców i animatorów kultury ludowej w regionie świętokrzyskim.

 

Pomysł zrodził się z tego, że każdego roku na Ziemi Świętokrzyskiej powstają dzieła będące rzeczywistym odzwierciedleniem ciągle żywej kultury ludowej. Ich twórcy mają ogromny wkład również w tworzenie kultury narodowej, a nie są należycie doceniani i zauważani.

 

Radio Kielce chce zaprezentować największe ich osiągnięcia i je uhonorować. 


Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i statuetki, które zostaną wręczone podczas uroczystej gali 31 stycznia 2010 roku w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Członkowie jury ogłosili trzynaście nominacji.

 

O statuetkę "Jawora" będą rywalizować:

 

Animatorzy kultury:

 

1. Gmina Bieliny – Wykorzystuje środki unijne nie tylko na inwestycje gospodarcze, ale także na odnowienie i ożywienie tradycji kulturowych regionu. W gminie realizowane są takie projekty jak nauka dzieci gwary świętokrzyskiej, odtwarzanie legend świętokrzyskich, czy budowa wioski średniowiecznej. Działający  w Bielinach zespół „Bielinianki” to nie tylko grupa folklorystyczna, ale też uczestnik nowoczesnych przedsięwzięć muzycznych jak choćby współpraca z muzykiem jazzowym Włodzimierzem Kiniorskim.


2.  "Chata Bogucka" z Bogucic -  Klub Rozwoju Regionalnego w Bogucicach, którego podwaliny kładły członkinie zespołu „Bogucanki” i artystka z Krakowa Ewa Preisner.  W pomieszczeniach dawnego domu kultury odtworzono wnętrze wiejskiej, chaty w której życie koncentruje się wokół pieca chlebowego. Odbywają się tu spotkania BUL-u czyli Boguckiego Uniwersytetu Ludowego.


3. Teresa Klimczak - animatorka kultury ludowej z Daleszyc -  Wielce zasłużona dla upowszechniania i kultywowania tradycji ludowych regionu kieleckiego. Reprezentuje  województwo na licznych  konkursach i pokazach. Zgromadziła niezwykle bogaty i wartościowy zbiór pieśni weselnych, dożynkowych i religijnych a także scenariusz  widowisk obrzędowych – Świecoki, kiszenie kapusty, wesel świętokrzyskie, darcie pierza. W oparciu o widowisko „W Olkowej Izbie” telewizja polska nakręciła film. Swoje umiejętności plastyczne (wykonuje dekoracje obrzędowe np. palmy, pisanki, pająki) - przekazuje dzieciom i młodzieży podczas licznych pokazów i lekcji folklorystycznych.

 

Twórcy i wykonawcy ludowi: 

 

4. Czesław Adamczyk - Z pasją i olbrzymim zaangażowaniem powraca do najstarszych i najpiękniejszych muzycznych utworów ludowych regionu świętokrzyskiego wykonując je na harmonii trzyrzędowej pedałowej. Muzyczny samouk, na harmonii uczył się grać ze słuchu.

 

5. Stanisław Dufaj – znakomity skrzypek ludowy, współzałożyciel i lider kapeli ludowej „Buskowianie”. Wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach i przeglądach muzyki ludowej.

6. Ewa Kot  (88 lat) – Od dziesiątek lat  kultywuje zwyczaje i obrzędy regionalne. Propaguje na różnych imprezach i przeglądach regionalnych świętokrzyską gwarę i strój ludowy. Jest jedną z inicjatorek powstania zespołu Śpiewaczego „Bielinianki”, założonego w 1995 r.

 

7. Cecylia Korban – poetka ludowa. Już w dzieciństwie zaczęła układać pierwsze rymowanki. Od 1959 r. zaczęła zbierać repertuar ludowy, ale także tworzyć własne utwory. W swej twórczości zawsze umiejętnie wykorzystywała gwarę dziadków. Wiersze poetki wydał w 1993 r. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, przy finansowej pomocy Urzędu Gminy w Morawicy. Jej utwory ukazywały się też w prasie lokalnej i ogólnopolskiej.

 

8. Stanisław Moćko – Kowalstwa uczył się w warsztacie ojca. Laureat konkursów, specjalistycznych warsztatów kowalstwa artystycznego. Wykonuje stylowe szyldy, kraty ogrodzeniowe, żyrandole, zawiasy, klamki. Wzornictwo czerpie z zabytkowych eksponatów, rycin, fotografii oraz pomników dziedzictwa kulturowego. Stypendysta Ministra Kultury, utworzył muzeum kowalstwa w starej kuźni, gdzie eksponowane są prace rodu kowalskiego Moćków.

 

9. Marian Porada - Rzeźbi w drewnie od 1968 roku (zajmuje się również malarstwem oraz pisze wspomnienia). Rzeźby twórcy są pełne formy, opracowane w litym klocu drewna jako pojedyncze lub wielofigurowe kompozycje. Rzeźby w zbiorach: Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

10. Zdzisław Purchała - Ludowy poeta, rzeźbiarz oraz autor malunków na szkle. Rzeźby w zbiorach: Muzeum Narodowego w Kielcach, Izby Regionalnej WDK w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Częstochowie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Wsi Kieleckiej.

 

11. Marzanna Śmiłowska - Solistka Gminnego Zespołu Pieśni Ludowej MGOK Daleszyce, laureatka nagrody imienia Haliny Szelestowej 33.Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem.

12. Stefan Wyczyński - Od 30 lat kierownik rodzinnej kapeli z Lubczy, jej solista i autor tekstów (napisał ich ponad 300). Kapela jak i Stefan Wyczyński są laureatami licznych festiwali folklorystycznych.

 

13. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” - Międzyszkolny zespół złożony z 50 uczniów i działający przy Sandomierskim Centrum Kultury . Zespół opracował program sceniczny składający się z polskich tańców narodowych oraz suity tańców regionalnych. Uczniowie występują w Polsce oraz na Słowacji, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych.

Komentarze

Na stronie www.radio.kielce.pl w zakładce "Jawor - u źródeł kultury" można oddawać swoje głosy. 31 stycznia ma odbyć się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów.
wiano.eu, 2010-01-28
Nie wiem jak powinno się głosować. Na innych stronach nie ma możliwości oddać głos. A oddaję go na Stanisława Moćko- kowala z
Oblęgorka
Henryka, 2010-01-28
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263