Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-06-09 Boże Ciało w Łowiczu
Wielobarwne regionalne stroje wraz z procesją Bożego Ciała stały się już – jak mówi burmistrz miasta Krzysztof Jan Kaliński - rozpoznawalna marką Łowicza.
Fot. Archiwum własne
Procesja Bożego Ciała 2012
Przełomowym momentem dla regionu był materiał zamieszczony w latach 30.tych XX wieku w popularnym piśmie podróżniczym „National Geographic”. Magazyn opublikował zdjęcia z tej zachwycająco kolorowej procesji, rozsławiając łowicki strój i folklor na cały świat.
Fot. Archiwum własne
Procesja Bożego Ciała 2012
Obecnie marką Łowicza stają się też najmłodsi. Maluchy, biorące udział w procesji, ubrane w regionalne stroje wzbudzają zachwyt przyjezdnych turystów. Wyglądają tak „słodko”, tak kolorowo, że nie dziwi nikogo, iż stają się bohaterami obiektywów.
Fot. Archiwum własne
Procesja Bożego Ciała 2012
Rodzice z dumą prezentują swoje dzieci, ale i one same chętnie pozują do zdjęć. A to rozłożą sukienkę, by podkreślić piękno pasiaka – łowickiej pasiastej spódnicy, a to uśmiechną się mile do fotografa, cierpliwie oczekując na finał.
Fot. Archiwum własne
Procesja Bożego Ciała 2012
Ale w tej prezentacji tkwi głębszy sens – rodzice od małego uczą je, skąd pochodzą, co jest tożsamością i bogactwem regionu.
Po latach odwrotu od ludowego stroju, zażenowania czy wręcz poczucia wstydu wiejską modą, łowickie symbole przeżywają ponownie swój rozkwit. Dzieci podawane są do chrztu w łowickich strojach, idą do komunii w regionalnym ubranku. Prezentują się też na ludowo w każde wielkie święta.
Fot. Archiwum własne
Procesja Bożego Ciała 2012
Nie pochodzę z Łowicza. Ale – pamiętam – do dzisiaj, kiedy jako dziecko – tańcząc w szkolnym zespole – z drżeniem serca czekałam na moment, gdy ubierano nas w ludowe stroje.
Pamiętam pasiak i te długie, czarne trzewiczki zawiązywane czerwonym sznurowadłem i ten głośny przytup na deskach naszej wolskiej, dzielnicowej sceny. Choć dumna byłam ze swojej Syrenki, to jednocześnie żal mi było trzewików i pasiaka, które mogłam nosić jedynie podczas jakże rzadkich, galowych występów.
Dorota Skrobisz - wydawca portalu
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze
Na pierwszym mój mały brat, ale sie ucieszy gdy mu pokażę, że jego zdjęcie krąży po internecie! Chętnie zobaczyłabym więcej zdjęć z jego i moim 'udziałem'.
Pozdrawiam!