Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-05 Kulig zapustny
W Trzech Króli rozpoczyna się karnawał – po staropolsku zapusty (lub mięsopusty), które potrwają aż do Wielkiego Postu. Tradycyjnie był to czas biesiad i pijatyk, tańców i nieustannnej zabawy. Wszyscy zarówno w mieście jak i na wsi - stosownie do posiadanych środków - jedli dużo, tłusto i jeszcze więcej pili.
Do ulubionych staropolskich rozrywek zapustnych należały kuligi. Nie wiadomo kiedy weszły w zwyczaj, ale były największą wiejską rozrywką karnawałową.
Kulig (niegdyś zabawa wyłącznie szlachty i magnatów) polegał na wzajemnym odwiedzaniu się sąsiadów. W każdym domu na gości - przybywających na saniach, ciągnionych przez konie - czekała uczta. Spiżarki i piwniczki musiały być dobrze zaopatrzone.
Gdy goście najedli się, napili i wytańczyli, na okrzyk wodzireja: Kulig, Kulig ruszali przy dźwiękach muzyki i głośnym dzwonieniu janczarów do kolejnego domostwa. Goście zabierali ze sobą część domowników, zatem grupa uczestnicząca w kuligu szybko przyrastała.
Kilkugodzinna na mrozie przejażdżka zaostrzała apetyt, znikały ze stołu misy zwierzyny, kiełbas, zrazów, szynek, kapusty i ciast. Kulig nie mógł obejść się bez staropolskiego bigosu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by także w naszych czasach bawić się na kuligach w zapusty. Organizacją takich imprez zajmują się wyspecjalizowane firmy, a także niektóre parki etnograficzne. Przy braku śniegu zamiast sani wyjeżdżają wozy lub tramwaje konne. – Jednakże nic tak nie poprawia scenerii jak biały puch. Pędzące konie, ośnieżone lasy, muzyka, grzane wino i pochodnie – to wywołuje w nas romantyczny, niepowtarzalny nastrój – mówi nam Przemysław Nocuń organizujący takie kuligi.
Aby nie znużyć uczestników, kulig musi mieć swoje tempo, jazda nie może trwać ciągle przez 1,5-2 godziny. Co 15-20 minut następuje przerwa np. na ognisko, gorącą kiełbaskę, bigos, grochówkę, grzane wino i herbatę, czy też inne atrakcje. Impreza musi mieć również artystyczną oprawę, aby uczestnicy dobrze się bawili.
FOT. Kulig organizowany przez Oazę Firmę Turystyczno-Gastronomiczną.
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )