wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-15 Festiwal folkloru

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbędzie się 1 września piknik folklorystyczny z udziałem zespołów z Serbii, Węgier, Włoch i Czech. Grupy podbijają serca publiczności w całej Europie. Dowodem uznania są liczne prestiżowe nagrody.

 

Zespoły zostały zaproszone na 1. Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica z siedzibą w Boguszycach, ale wystąpią też we Wrocławiu.

 

Oto krótka charakterystyka zespołów.

 

KUD SUMADIJA (Serbia)

 

Pochodzą z miasta Mladenovac. Zespół działa od ponad dwóch dekad, a jego głównym celem jest zachowanie zwyczajów i tradycji narodu serbskiego.

 

Zespół znany jest w całej Europie, występował m.in. w Szwajcarii, Francji, Rosji, Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Macedonii, Turcji, Portugalii i na Ukrainie.


Największym jak dotąd sukcesem zespołu jest zdobycie pierwszego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu w Budapeszcie w 2000 roku wśród ostrej konkurencji z zespołami z 15 różnych krajów.

 

 

”KAPELA TüCSöK" i zespół taneczny „IPOLY”, Mihálygerge (Węgry)


Kapela powstała w 1992 r. w małej węgierskiej wsi Mihalygerge. W obecnym składzie tworzy ją sześcioro młodych muzyków śpiewających i grających na cymbałach (oryginalnym węgierskim instrumencie), skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie.

 

W swoim repertuarze kapela ma węgierskie piosenki ludowe, standardy muzyki rozrywkowej oraz muzykę weselną i biesiadną. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na Węgrzech oraz Słowacji.


Koncertowała w Anglii, Finlandii, Szwecji, Polsce, Czechach, Grecji, we Włoszech oraz na Litwie.

 

IL CONTADO (Włochy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tradycje równiny Garigliano, znajdują swoje odbicie w repertuarze grupy folklorystycznej "Il Contado" z miejscowości Santi Cosma e Damiano (okolice Neapolu, Włochy).

 

Zespół, założony w 1979 roku, korzysta ze źródeł ustnych, jako metody badań historycznych. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne włoskie tańce i pieśni, kołysanki, lokalne rymowanki a nawet przysłowia.

 

„Il Contado" występował na różnorodnych imprezach we Włoszech i za granicą (np. podczas otwarcia "Stadio Olimpico" w Rzymie podczas Pucharu Świata "Italia 90").

 

Stroje członków zespołu pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.

 

 

Slovácký krúžek (Czechy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovácký krúžek z Pragi jest jednym z najstarszych zespołów ludowych w Czechach. W 2012 roku zespół obchodzi swoją 116 rocznicę istnienia! Cymbały, taniec, śpiew w wykonaniu chóru męskiego i chór żeńskiego to atutu zespoły. Występuje regularnie w Czechach i podróżuje po całej Europie.  Zespół wystąpi w składzie 45 osobowym (do zespołu należy 250 osób).

 

Zobacz też:

Zespół Chudesiya http://wiano.eu/article/1748

Taniec weselny (Szwecja) http://wiano.eu/article/1229

Taniec weselny (Włochy) http://wiano.eu/article/1226

Taniec weselny (Węgry) http://wiano.eu/article/1203

Festiwal kapel http://wiano.eu/article/1110

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263