wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-23 Patron zwierząt

W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyło się święcenie zwierząt na świętego Rocha (16 sierpnia). Pracownicy muzeum przyprowadzili kozy, owce, osiołki do zainscenizowanego ołtarza, by proboszcz poświęcił inwentarski dobytek.

 

Dawniej błogosławiono głównie bydło, ale w skansenie - ze względów bezpieczeństwa - zdecydowano się przyprowadzić mniejsze zwierzęta. 

 

Fot. Archiwum własne

Figurka św. Rocha  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Św. Roch jest opiekunem zwierząt. Dawniej rozpalano ogień na drodze przed wsią i przepędzano przezeń bydło trzykrotnie dla uchronienia przed zarazą. Ogień rozpalano pocierając drąg osikowy o belkę osikową. Przykładano do nich pakuły, które następnie zajmowały się ogniem.


Później nastał zwyczaj przyprowadzania w tym dniu bydła i innych zwierząt przed kościół, by kapłan je pobłogosławił. 

 

Fot. Archiwum własne  

1. Owce w ciechanowskim skansenie

2. Kozy ze skasenowskiej hodowli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Osiołek chętnie zjada marchewkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W skansenie w Ciechanowcu już po raz kolejny święcono zwierzęta podczas Podlaskiego Święta Chleba. Również zwiedzający mogli poświęcić swoje czworonogi. Tego zaszczytu dostąpiły psy towarzyszące swoim panom podczas imprezy. 


Spośród zwierząt oczekujących na święcenie duże zainteresowanie zwłaszcza u dzieci wzbudziły kozy, które swoją łagodnością ujmowały zwiedzających. Nic dziwnego, że podsuwano im smakołyki. Tyle że kozy – im mniej głodne – tym stawały się wybredniejsze.


Święcenie zwierząt


Karmienie kozy

 

Zobacz też:

Patron zwierząt http://wiano.eu/article/599
Kaczki, kury i inne http://wiano.eu/article/1178

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263