wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-08-20 Patron zwierząt

W tradycji polskiej św. Roch jest patronem zwierząt, opiekunem bydła i przyjacielem psów. Strzeże ludzi i zwierzęta przed chorobami zakaźnymi. Dlatego też w dniu św. Rocha, czyli 16 sierpnia, ludzie modlili się w kościołach polecając świętemu siebie i swoje trzody. Święcenie zwierząt na św. Rocha traktowano jako profilaktykę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święty ten uznawany jest także za patrona weterynarzy.

 

Na dzień przed św. Rochem, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przypomniało uczestnikom festynu „Święto Chleba” rytuał stosowany w Polsce już od 100 lat.

 

Niegdyś gospodarze majątku prosili księży o poświęcenie swoich trzód. Chłopi przepędzali zwierzęta przy świątyni, gdzie kapłan czekał już ze święconą wodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwierzęta były przyganiane w następującej kolejności – najpierw konie, potem bydło, a następnie owce.

 

Ze względu na specyfikę trzody hodowanej w skansenie, odbyło się to w nieco innej kolejności. Pierwsze święcone były owce, najstarsze stażem w skansenie – przemknęły wręcz przed księdzem. Potem osły i kucyki oraz kozy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poświęcić można było też zabrane ze sobą do skansenu zwierzęta. Trafił się jednak tylko jeden przedstawiciel domowych czworonogów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tradycji polskiej w tym dniu palono także na ścieżce, wiodącej do obory, ogniska z dodatkiem poświęconych ziół. Trzykrotnie przepędzano przez nie bydło przy donośnym dudnieniu bębna – by chronić zwierzęta przed zarazą.    

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263