Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-10 Śląskie festyny
Będzie mniej imprez folklorystycznych w tym roku w Górnośląskim Parku Etnograficznym aniżeli w 2009 r.
Nie będzie więc w tym roku imprezy „Na naszym groniczku”, którą muzeum organizowało od sześciu lat. Jest kosztowna i trudna logistycznie do przeprowadzenia, więc najłatwiej było z niej zrezygnować. Zwiedzający nie zobaczą zatem jak powstaje ser owczy, nie posłuchają gry na rogach pasterskich oraz przyśpiewek góralskich, ani też nie obejrzą pokazu wypasu owiec.
Ze swojego tegorocznego kalendarza muzeum wykreśliło też „Koncert Pieśni Patriotycznych” organizowany z okazji 3 maja. W tym dniu można było posłuchać dawnych pieśni patriotycznych – dziś znanych przeważnie naszym dziadkom. Na tej imprezie była najniższa frekwencja, więc najłatwiej było podjąć decyzję o jej wykreśleniu.
Na organizacji imprez, oczywiście, da się zarobić. Ale nie są to jeszcze takie wpływy, by z własnych środków zwiększać liczbę festynów folklorystycznych. Raczej trzeba zadbać o to, aby wszystkie z zaplanowanych tegorocznych imprez udało się przeprowadzić.
Festyny jako rodzaj promocji kultury ludowej cieszą się coraz większym uznaniem zwiedzających. Z roku na rok rośnie liczba uczestników. W 2009 r. muzeum odwiedziło 86 tys. osób - o 17 tys. więcej niż rok wcześniej.
Tegoroczny kalendarz imprez:
21 marca – Wielkanoc na Śląsku
- Po raz pierwszy impreza została zorganizowana w zeszłym roku. Jej celem jest zaprezentowanie publiczności wielkanocnych zwyczajów i obrzędów Śląskich. Imprezie towarzyszą pokazy kroszonkarskie, wystawy palm, kiermasz świąteczny.
1 maja – Gody Śląskie
- impreza, która inauguruje sezon wystawienniczy. Rozpoczyna się od odpustu - mszy św. w kościele pw. Św. Józefa Robotnika. Potem wyrusza procesja przez wioskę, w czasie której prezentowane są obrzędy kościelno-wiosenne. Jak to na odpuście bywa wystawiane są stoiska odpustowe ze słodyczami, zabawkami oraz wyrobami twórców ludowych.
2 maja – Uroczystość strażacka
- 4 maja przypada międzynarodowe święto strażaków. Obchodzone jest w dniu św. Floriana, oficjalnie na pamiątkę śmierci 5 australijskich strażaków. Z tej to okazji muzeum przygotowuje paradę i pokaz sprzętu gaśniczego.
16,23,30 maja – Przegląd Folklorystyczny „WICI-2010”
Wykonawcy zaprezentują dawne pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje ludowe regionu śląskiego.
13 czerwca – Dzień Rzemiosła
Impreza przybliża tradycyjne rzemiosła wiejskie, m.in. bednarstwo, garncarstwo. Atrakcją ma być też pokaz międlenia (obróbki) lnu.
18 lipca – Dzień Miodu
Na imprezę zjeżdżają się pszczelarze z Południowej Polski. Zwiedzający poznają tradycje związane z pszczelarstwem na Śląsku. W planach jest pokaz pobierania oraz odwirowania miodu, degustacja i kiermasz wyrobów.
29 sierpnia – Jarmark Produktów Tradycyjnych
Region Śląski ma już 104 wyroby wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Impreza ma promować dania i produkty regionalne. Organizowany jest też konkurs na najlepszy wyrób Śląska w dwóch kategoriach: Najlepsza potrawa oraz Najlepszy restaurator
12 września – Dzień Chleba
Na terenie skansenu znajduje się zabytkowy piec chlebowy, w którym odbywają się pokazy wypieku chleba. Jest tak wielu chętnych na to pieczywo, że zwiedzający wręcz zapisują się na konkretne godziny po ich odbiór. Podczas imprezy przewidziany jest także kiermasz wyrobów piekarskich - małe piekarnie zaprezentują swoje produkty, w tym kołacze śląskie.
26 września – Dożynki
Uczestnicy imprezy poznają zwyczaje dożynkowe, występy zespołów folklorystycznych. Przewidziana jest także Msza św. Dożynkowa.
październik - Od żymloka do krupnioka
Impreza o charakterze biesiadnym, podczas której producenci wyrobów masarskich zaprezentują regionalne potrawy. Decyzja o konkretnej dacie imprezy jeszcze nie zapadła.
10 października – Dzień Kartofla
Prezentowane będą jesienne zajęcia gospodarskie. Będzie można też skosztować kartofli pieczonych w ogniskach i kociołkach, także smażonych placków na blasze. Przewidziane są też występy zespołów folklorystycznych.
12 grudnia – Śląska Wilijo
Uczestnicy poznają bożonarodzeniowe zwyczaje na Śląsku: kolędnicy, mikołaje, herody, lanie wosku. Przewidziany jest też kiermasz świąteczny, a także tradycyjne potrawy wigilijne regionów.
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )