wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-07-30 Tradycje na Kujawach

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – pod takim tytułem odbędzie się 4 sierpnia w skansenie w Kłóbce festyn folklorystyczny „Z życia dawnej wsi”.

 

Przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje, gwara, strój ludowy, tańce rodzą w młodym pokoleniu poczucie własnej odrębności i przynależności regionalnej. Takie będzie właśnie przesłanie imprezy.

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Organizatorzy zapraszają na widowiska „Kujawianka w Europie” i „Jak to dawnej wesoło bywało”, prezentowane przez Zespół „Marynia” z Kłóbki oraz Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo.

 

Widowiska ukażą, jak ważny dla poczucia własnej tożsamości regionalnej jest przekaz międzypokoleniowy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje rodzinne, świąteczne, codzienne, gwara, nawyk noszenia stroju ludowego.

 

Fot. Archiwum własne
1. Przed karczmą w skansenie w Kłóbce

2. Chata z podcieniem kryta słomą - skansen w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widowiska opowiedzą w sposób zabawny o różnych drogach dojrzewania młodzieży do tego, aby zapytać osoby starsze o swoje pochodzenie. Dzięki nim również uczestnicy festynu dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów podkoziołkowych, wielkanocnych, żniwnych, na temat kujawskiej gwary, tańców, stroju, wyposażenia klas lekcyjnych itp.

 

Fot. Archiwum własne

Szkoła w skansenie w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Po teorii trochę praktyki – zaprosimy chętnych do nauki tradycyjnych tańców kujawskich przy występach Teatrzyku Dziecięcego „Kruszynka” oraz Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki”, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie.


Występom zespołów towarzyszyć będą liczne pokazy, m.in. ustawiania do pracy wiatraka – „koźlaka”, dawnych rzemiosł, prac domowych, gospodarskich. Specjalne atrakcje przygotowano dla dzieci, m.in. warsztaty wykonywania wiatraczków oraz drukowania wzorów na serwetkach.

 

Fot. Archiwum własne

1. Wiatrak "koźlak" w skansenie w Kłóbce

2. Drukowanie wzorów na serwetkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na kiermaszu sztuki i rękodzieła ludowego nie zabraknie haftowanych i szydełkowych serwet, bieżników, rzeźb w drewnie, szmacianych i drewnianych zabawek, koszy wiklinowych, dzbanków z gliny, świeczników kutych w metalu, toreb, biżuterii i wielu innych unikatowych przedmiotów.

 

Na stoiskach z tradycyjną żywnością można będzie nabyć chleb, ciasta, pierogi, wędliny, czarninę, żurek, kluski ziemniaczane, miód itp.


4 sierpnia – godz. 15.00-18.00

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263