Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-23 Perełka Bielska
Zespół Pieśni i Tańca "Bielsko" działający pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury w Bielsku-Białej to niewątpliwie jedna z największych perełek tego miasta. Prezentując swój program zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, zachwyca widzów pięknem kostiumów, wspaniałą muzyką, kunsztownymi choreografiami oraz temperamentem tancerzy.
Zespół składa się z trzech grup dziecięcych i grupy reprezentacyjnej - łącznie około 100 osób. Kierownikiem artystycznym i choreografem od 1984 r. jest pani Bożena Bieńczyk, natomiast kierownikiem muzycznym pani Marzena Grzybowska.
Aktualnie w swoim repertuarze zespół "Bielsko" posiada dwa różne programy: pierwszy to ludowy, prezentuje oryginalny polski folklor, artystycznie przetworzony, opisujący rozmaitości naszej kultury narodowej, w skład którego wchodzą tańce górali żywieckich i śląskich, krakowiaki, kujawiaki, polki, mazury, tańce rzeszowskie, lubelskie.
Drugi program estradowy - ludowy, ale mocno stylizowany pod względem tańca, muzyki jak i kostiumów, prezentujący folklor nie tylko nasz rodzimy, ale również innych krajów świata. Repertuar estradowy składa się z kilku bloków tematycznych: polskiego, węgierskiego, irlandzkiego, bawarskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, cygańskiego, ukraińskiego, słowackiego i country.
Pomysłodawcą stworzenia programu estradowego jest dyrektor Bielskiego Centrum Kultury, pan Władysław Szczotka, który mówił: - Żyjemy w nowej Europie bez granic, w której występuje wielka różnorodność form i tradycji kulturowych, powinniśmy je poznać i pokazywać innym.
Był to strzał w dziesiątkę, gdyż tradycyjny polski folklor w sztywnych ramach przechodził pewien kryzys. W tym okresie wielu artystów zaczęło poszukiwać nowych form prezentacji naszego folkloru. Do jednych z nich zaliczają się bracia Golcowie, którzy znaleźli sposób na zainteresowanie publiczności naszym folklorem.
Jednym z pierwszych tańców w stylizowanej aranżacji, które Zespół Pieśni i Tańca "Bielsko" przedstawił, była Góralska Samba właśnie do muzyki Golec uOrkiestra. Była to zachęta do dalszych eksperymentów. Pani Bożena Bieńczyk zaczęła tworzyć nowe formy krakowiaka, które również z wielkim entuzjazmem zostały przyjęte przez widownię. Przygotowanie nowej aranżacji wiązało się z wielką pracą, gdyż wymagało to dużego zaangażowania wielu ludzi.
Zbliżały się V Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Tanecznych "Zatańcz z nami" w Częstochowie, w którym brało udział kilkadziesiąt zespołów z całej Polski, gdzie prezentowano różne tańce, nie tylko folklorystyczne.
Pani Bożena Bieńczyk postanowiła, że Zespół Pieśni i Tańca "Bielsko" wystąpi na tym festiwalu ze suitą tańców słowackich. Było to nie lada wyzwanie i odwaga, ale już po pierwszym występie w eliminacjach artyści z Bielska-Białej zostali ulubieńcami publiczności. To dodało znowu wiary, że warto powalczyć o najwyższe trofeum. I udało się. Zespół Pieśni i Tańca "Bielsko" za suitę tańców słowackich otrzymał główną nagrodę Grand Prix festiwalu.
Dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu podjęto starania o uzyskanie certyfikatu i przyjęcie do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. Od 2003 r. Zespół Pieśni i Tańca "Bielsko" jest członkiem tej organizacji. Otworzyło to dla zespołu nowe okno na świat, gdyż jest to prestiżowa organizacja skupiająca znaczące zespoły, które są zapraszane na międzynarodowe spotkania folklorystyczne, odbywające się na całym świecie. Dzięki temu zespół częściej mógł być ambasadorem polskiego folkloru poza granicami naszego kraju. Ze swoim repertuarem uczestniczył w festiwalach w takich krajach, jak: Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy, Belgia, Węgry, Austria, Bułgaria, Grecja, Serbia, Turcja, a także Stany Zjednoczone (Montana, Utah i Idaho) oraz Brazylia.
- We wszystkich tych krajach zespół był entuzjastycznie przyjmowany. Jednak członkowie "Bielska" mówią, że do końca życia nie zapomną wyjazdu do Brazylii w 2008 r. na festiwal w Passo Fundo. Przygotowania do tego festiwalu trwały cały rok. Zespół, jako jedyny z Polski, reprezentował nasz kraj i region na tym festiwalu. Ciążyła na nas duża odpowiedzialność, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę, że jedziemy na inny kontynent, do obcej nam kultury i jednocześnie znanych z temperamentu i wymagających Brazylijczyków- mówi Bożena Bieńczyk. - Chcieliśmy ich czymś zaskoczyć i zdobyć ich serca. Wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe.
Jeden z członków zespołu nawiązał kontakt z rówieśnikiem w regionie, gdzie miał odbyć się festiwal, i starał się pozyskać jak najwięcej informacji o kulturze, zwyczajach i upodobaniach tamtejszej ludności. Dowiedział się też, że w tym regionie wszystkich mieszkańców łączy wielki patriotyzm lokalny, co wyrażają w patriotycznej pieśni, którą prawie wszyscy znają i śpiewają.
Zdobyliśmy słowa i melodię tej pieśni, postanowiliśmy, że zaśpiewamy ją w oryginalnej wersji językowej po pierwszej prezentacji naszego tańca krakowiaka. Było to niezmiernie trudne. Chodziło nie tylko o nauczenie się słów w języku portugalskim, ale również o prawidłowy akcent, gdyż pieśń ta wykonywana była w lokalnym dialekcie.
Po zatańczeniu krakowiaka, gdy "Bielsko" zaczęło śpiewać tę pieśń, cała czterotysięczna widownia wstała z miejsc, biła brawo i śpiewała razem z nami, niektórzy mieli łzy w oczach. Podbiliśmy serca Brazylijczyków. Szał na widowni, wszystkie gazety następnego dnia na czołówkach pisały o polskim Zespole Pieśni i Tańca "Bielsko". Wszystkie telewizje działające w tym regionie zabiegały o spotkania z nami. Ludzie zaczęli interesować się Polską - wspomina szefowa "Bielska".
Zagranicznych wyjazdów - często do odległych od Polski zakątków świata - nie byłoby gdyby nie pomoc Gminy Bielsko-Biała, która finansuje działalność zespołu "Bielsko". Młodych artystów wspiera też Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Bielsko".
Wysoki poziom wykonawczy, barwne kostiumy oraz sukcesy na festiwalach sprawiły, że "Bielsko" stało się sztandarowym zespołem artystycznym miasta i - decyzją prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta - uświetnia swoimi występami wszystkie najważniejsze miejskie wydarzenia.
Osiągnięcia zespołu i poziom artystyczny jego występów docenia również Telewizja Polska, która pokazuje koncerty "Bielska". Zespół występował podczas każdej z odbywających się w Bielsku-Białej inauguracji Zimowych Igrzysk Polonijnych "Śląsk-Beskidy", które transmitowała Telewizja Polonia. Oprócz tego "Bielsko" brało udział w takich programach telewizyjnych, jak: "Podróże z globtroterem", "Podróże z żartem" oraz cyklicznych programach estradowych, organizowanych przez TVP Katowice pod nazwą "Dzień Matki z TV Katowice" i "Śledź po Śląsku".
Programy te niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu popularności Zespołu Pieśni i Tańca "Bielsko", ale i tak często zdarza się, że niektórzy mieszkańcy Bielska-Białej, gdy trafią na koncert tego zespołu, nie mogą wyjść z podziwu i twierdzą, że nie znały go wcześniej. Często artyści z "Bielska" słyszą nawet zarzuty, że zespół za mało się reklamuje.
Niestety na reklamę potrzebne są również pieniądze, które coraz trudniej jest pozyskać. "Bielsko" stworzyło własną stronę internetową www.zpitbielsko.pl, gdzie zachęca potencjalnych sponsorów do wspierania swojej działalności.
/Nasze Beskidy/
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )