Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-31 Święta w Sierpcu
Boże Narodzenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu potrwa do końca lutego.
W zgromadzonych w skansenie zagrodach pochodzących z północno-zachodnich rejonów województwa zainscenizowano wydarzenia, którymi żyła wieś w czasie świąt.
Fot. Archiwum muzeum
Wnętrza mazowieckiej wsi – rzędówki – nawiązują wystrojem do różnych okresów od połowy XIX, aż po lata 60. ubiegłego wieku. Teraz jednak wszystkie łączy świąteczna atmosfera. W starszych domach w kątach izby stoją jeszcze snopy zboża. Miały zapewnić urodzaj na następny rok. U sąsiadów zastąpiły je już choinki, które przywędrowały na mazowiecką wieś dopiero w okresie międzywojennym.
Fot. Archiwum muzeum
U jednych podwieszane u połapy, zdobione zabawkami z opłatka, bibuły, słomy. Dalej stojąca w oknie, już świeczkami w metalowych lichtarzykach. Wreszcie ta największa, pod sufit, ze stertą prezentów na podłodze. Taka, jaką pamiętamy z dzieciństwa.
Tu w czarnej izbie, u sąsiada w kuchni – trwają przygotowania do świątecznego obżarstwa – wędzą się kiełbasy, peklują mięsiwa, lepią się pierogi. Lekki rozgardiasz, jak to w gorączce przygotowań. Pod stół spadły łupiny cebuli, rozsypała się mąka, na ławie ktoś porzucił ogromny tasak. Gospodyni pewnie zaraz wróci i posprząta. Na stole leży chleb, za chwilę poda go na stół…
Fot. Archiwum muzeum
Stoły wszędzie przystrojone odświętnie. Na miarę możliwości. Skromnie u małorolnego z Rempina,z fasonem u gospodarza z Dzierzążni. Na stołach śledzie, karpie, pierogi, ziemniaki. W karafce stoi nalewka, ktoś w szklanej popielniczce zgasił papierosa. Goście rozeszli się na chwilę, pewnie zaraz wrócą do stołu. U sąsiadów dzieciaki już szykują szopkę. Będą kolędować po wsi, zbierać drobne datki za śpiewy i życzenia pomyślności na nowy rok.
Fot. Archiwum muzeum
Teraz świętujemy w zasadzie przez dwa dni. Dawniej do świąt należał cały okres od wieczerzy wigilijnej do Trzech Króli (6.01). Cały ten czas nazywano godnym okresem, godnymi świętami. Godnymi dlatego, że słowo „god” oznacza rok. To okres przejścia od starego do nowego roku. Święta Bożego Narodzenia rozpoczynały okres radości i zabawy, na wsiach pojawiali się kolędnicy, dzieci chodziły z gwiazdą.
Fot. Archiwum muzeum
Tak było do końca grudnia. Potem zaczynał się czas karnawału, zabawy, radości. To były szaleńcze jazdy przystrojonymi saniami, z pochodniami. Bo właśnie kuligi a nie potańcówki były polską rozrywką karnawałową. Obyczaj organizowania zabaw tanecznych przyszedł do nas z Zachodu znacznie później. Był to też czas mięsopustu, czyli obżarstwa przed nadejściem ostatków i postu.
Zuzanna Grabska www.krajoznawcy.info.pl
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )