wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-10-31 Hotel dla owadów

Pszczoły samotnice, trzmiele, motyle, biedronki, czy złotooki znajdą schronienie. Wszystko za sprawą hotelu dla owadów. Skansen w Olsztynku włączył się w akcję Greenpeace „Przychylmy pszczole nieba” i wybudował dla nich specjalną drewnianą konstrukcję.


Hotel zbudowano według instrukcji Greenpeace. Konstrukcja została wykonana z palet i desek oraz wypełniona trzciną, cegłami, pokruszoną dachówką, słomą, patykami i szyszkami. Żeby zabezpieczyć bywalców hotelu przed ptakami, całość obito drobną siatką.

 

Fot. Archiwum własne

Hotel dla owadów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olsztynecki hotel posłuży owadom do gnieżdżenia się i magazynowania pokarmu, niektórym gatunkom umożliwi również hibernację. Wywiercone w drewnie otwory zachęcą część owadów do pozostawienia tam larw.

Co roku w Europie ginie 20 procent pszczół, w innych częściach świata jest nawet gorzej. W ciągu ostatnich lat liczba trzmieli zmniejszyła się o około 90%.

 

Owadom zagraża chemizacja rolnictwa, zanikanie bioróżnorodności roślin, wypalanie traw oraz usuwanie martwych drzew, w których znajdują się ich siedliska.


Pszczoły samotnice nie produkują miodu i nie żądlą, zapylają więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Trzmiele i trzmielce są bardzo wydajnymi zapylaczami, które w ciągu dnia otwierają kilka tysięcy kwiatów, nie budują jednak własnych gniazd pasożytując w schronieniach innych owadów.

 

Biedronki i złotooki żywią się mszycami, chroniąc w ten sposób nasze ogrody.

Zobacz też:

Pszczelarstwo

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263