wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-05 10 lat Zespołu SGH

Co można stworzyć z grupy młodych i zdolnych ludzi ze Szkoły Głównej Handlowej zakochanych w polskim folklorze? Wspaniały Zespół Pieśni i Tańca, który już od 10 lat prezentuje i zachowuje od zapomnienia najpiękniejsze polskie tańce i pieśni.


Od pierwszego tanecznego kroku krakowiaka czy oberka na sali gimnastycznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mija 10 lat. Przez ten czas Zespół Pieśni i Tańca w siedzibie uczelni, a także poza jej murami, rozsławiał polską kulturę ludową w Polsce i za granicą, oraz wykształcił pokolenie tancerzy.

 

Wśród przyszłych ekonomistów, managerów i analityków biznesowych można znaleźć wiele młodych energicznych ludzi, którzy z ogromną przyjemnością spędzą swój wolny czas na uczeniu się rodzimych tradycji.

 

Obecnie zespół gromadzi około 100 osób: studentów i absolwentów, nie tylko SGH. Działają z pasją i z zaangażowaniem. Chcą mieć swój wkład w ocalaniu od zapomnienia polskich tańców i pieśni.

 

Fot. Archiwum zespołu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od podskoków do pierwszej polki

Pierwsze nabory pokazały, że pomysł utworzenia w SGH zespołumpieśni i tańca spotyka się z pozytywną odpowiedzią ze strony studentów. 

 

 ̶ Wszyscy stanęli w najpopularniejszej figurze świata tanecznego: kole, a Ania (instruktorka i choreografka) zaczęła pokazywać kroki, które należało powtarzać. Z początku było miło i przyjemnie, bo każdy potrafi podskakiwać… jednak już po chwili okazało się, że poza podstawowymi krokami polki, mamy jakże rozbudowany wachlarz wariantów rzeszowskich. Na szczęście wszystkich wciągnęła już muzyka i nie przeszkadzało nikomu, że figury te są nie do wykonania! ̶  wspomina swoje pierwsze kroki w zespole Paweł Czyżyk-Markiewicz, dziś wieloletni tancerz zespołu. 

 

 ̶  Ja natomiast, kiedy zaczęłam studiować w Szkole Głównej Handlowej, chciałam spróbować czegoś nowego. Na stronie internetowej uczelni odnalazłam informacje o zespole i postanowiłam wybrać się na nabory. Tak stałam się częścią tej wspaniałej rodziny – dodaje Barbara Karp, która w zespole jest od niespełna roku.

 

Korzenie Zespołu Ludowego SGH sięgają Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”, który z kolei wykształcił się, z założonego w 1991 roku z inicjatywy członków „Referatu Wschód” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zespołu Artystycznego.

 

Od 2002 roku zespół „Wisła” współpracował z uczelnianym Studium Wychowania Fizycznego, trenując układy w murach SGH. Kiedy więc w 2004 roku do ówczesnego  rektora prof. dr hab. Marka Rockiego wpłynął wniosek, aby wzorem innych studenckich zespołów, w Szkole Głównej Handlowej także znalazło się miejsce dla miłośników polskiego folkloru, wyraził on pełne poparcie tego pomysłu.

 

Zespół stał się organizacją studencką. Pierwszym opiekunem naukowym przez pierwsze dwa lata był dr Paweł Lesiak. Natomiast od 2006 r. do dzisiaj menedżerem i opiekunem zespołu jest mgr Anna Markowska.

 

Fot. Archiwum zespołu

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taniec łączy pokolenia

Zespół Ludowy to nie tylko godziny prób śpiewu i tańca, ale przede wszystkim wielka rodzina, z którą chce się spędzać jak najwięcej czasu i za każdym razem powracać. Nic bardziej nie łączy ludzi, tworząc przyjaźnie i miłości na całe życie, jak wspólne koncerty, imprezy oraz warsztaty wokalno-taneczne.

 

W ostatnich latach zespół zacieśnił współpracę i integrację z innymi studenckimi zespołami ludowymi z Warszawy. Tancerze  ZPiT SGH stali się jednymi z założycieli Ogólnopolskiej Akcji Studenckiej „Wytnij Hołubca”.

 

Już od czterech lat na ulicach polskich miast dzielą się swoim zamiłowaniem do folkloru z innymi Polakami, pragnąc zarazić pozytywną energią przechodniów. Niesamowita atmosfera sprawia, że co roku na nabory stawia się liczne grono chętnych, aby dołączyć do tej wspaniałej rodziny.


W tym roku już po raz trzeci zespół organizuje Folk Day. 18 maja Aula Spadochronowa w Szkole Głównej Handlowej stanie się centrum polskiej kultury ludowej: zapełni się kolorowymi strojami, dobrym polskim jadłem, a przede wszystkim uśmiechniętymi tancerzami, którzy zaprezentują zwyczaje z różnych regionów Polski podczas koncertowych przerw.

 

Fot. Archiwum zespołu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 lat minęło...

Przez 10 lat Zespół Pieśni i Tańca SGH stał się rozpoznawalną marką w folklorystycznym świecie.

 

Dzięki pracy instruktorów tańca  ̶  Anny Skalskiej-Toho, Jana Toho, Adama Kłudczyńskiego oraz korepetytorce śpiewu  ̶  Krystyny Kowalskiej ̶ Wojuckiej dzisiaj w swoim repertuarze, oprócz poloneza, mazura, krakowiaka, oberka czy innych tańców narodowych, Zespół przedstawia również całe widowiska prezentujące polski folklor jako suity taneczne z regionów Lublina, Kurpiów, Beskidu, Spisza, Rzeszowa.

 

W swojej dotychczasowej historii zespół reprezentował uczelnię i Polskę na licznych festiwalach zagranicznych w krajach takich jak Hiszpania, Maroko, Kazachstan, Turcja, Grecja, Włochy, Bułgaria, Węgry, Litwa, Chorwacja, Holandia, Ukraina, a nawet odwiedził odległe Azory.

 

Niejednokrotnie przy okazji festiwali międzynarodowych występował dla Polonii i Polaków, którzy z różnych względów pozostali poza granicami naszego kraju.

 

W sobotę 9 maja 2015 roku w Sali Widowiskowej Matecznika Mazowsze Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie będzie świętował 10-lecie swojej pracy artystycznej.

 

Jubileuszowy koncert to ukoronowanie 10-letniej pracy artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej. Studenci oraz absolwenci SGH zaprezentują najpiękniejsze tańce oraz pieśni ludowe, które składają się na repertuar zespołu, a także piosenki zagraniczne, które  prezentowali na  międzynarodowych  festiwalach.

 

Gabriela Sidz

 

Zobacz też:

Folk Day 2015

Wytnij Hołubca 2013

Jak wyciąć hołubca

Wytnij Hołubca 2012

Taniec ludowy

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl