wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-02 Jak wyrabiano czółna

Zanim pojawiły się łódki zbijane z desek, rybacy wyrabiali je z jednej kłody drewna, zwykle sosnowego, czasem topolowego lub bukowego. Jak drążyli czółna z kłody i jakich używali narzędzi, pokazano w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podczas Jarmarku św. Wojciecha.

 

Fot. Archiwum własne

1. 2. Wyrabianie ciosła z kłody

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Czółna były długie na 2 do 3 sążni, szerokie jak wystarczała kłoda, głębokie jak pół grubości kłody, z dnem płaskim dla utrudnienia wywrotności i ułatwienia przybijania do lądu, z przodem więcej śpiczastym i nieco podniesionym, a tylnym końcem półokrągłym, było podzielone na dwie części nierównej wielkości z pozostawioną niewyżłobioną przegrodą dla wzmocnienia.

 

Na czółnach nie miewano nigdy masztu i żagli, tylko poruszano je wiosłem. 


Użycie czółen w ostatniej ćwierci XIX wieku bardzo się zmniejszyło z powodu drogości odpowiednich kłód drzewa i większego ciężaru czółna od łódki z desek. W wielu okolicach, gdzie w połowie XIX wieku rybacy nie znali jeszcze łódek zbijanych, tam pod koniec tegoż wieku znają czółna już tylko z tradycji – podaje Zygmunt Gloger w Encyklopedii Staropolskiej.


Czółna drążono specjalnymi narzędziami, zwanymi ciosłami.

 

Fot. Archiwum własne

1. Wyrabianie czółna

2. Ciosła i siekiera


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu można zobaczyć czółno z XIV wieku, wydobyte z Bugu, koło Wojtkowic (gmina Ciechanowiec). Jego długość wynosi aż 7 metrów. Czas, oczywiście, zrobił swoje – mocno nadszarpnął ściany czółna.

 

 

Fot. Archiwum własne

1. 2. Czółno z XIV wieku


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przysłowia: Bez wiosna na czółno nie wsiadaj. Czółn (staropolska nazwa czółna) na wodzie płynący, ptak w powietrzu lecący, panna czystość tyrająca, jednaki znak po sobie zostawują.

 

 

Jak dawniej czółną dłubano

 

 

Zobacz też:

Rybacy z Kluk

Ginące zawody\Obróbka drewna

Muzea i skanseny\ciechanowiec\muzeum rolnictwa


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263