wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-04 Jarmark w Olsztynku

Świąteczne wypieki, ozdoby, wystawy i prezentacje po raz kolejny przypomną o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Warmii i Mazurach. Już 8 kwietnia w centrum Olsztynka odbędzie się tradycyjny Jarmark Wielkanocny.


Wydarzenie otworzy kiermasz wielkanocny, w którym udział zapowiedziało 40 wystawców. Na straganach znajdziemy świąteczne wypieki, domowe wędliny, pisanki, tradycyjne palmy i ręcznie robione ozdoby wielkanocne.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Stoiska handlowe

2. Stół wielkanocny - wypieki


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Salonie Wystawowym w Olsztynku będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, cieszących się zazwyczaj dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

 

Każdy będzie mógł wykonać regionalną palmę wielkanocną, wydrapać ozdoby na jajkach zabarwionych w tzw. „cebulaku” oraz stworzyć kartkę świąteczną.

 

Wystąpi również Olsztynecki Chór Kameralny Arte del Canto oraz uczniowie Powiatowej Szkoły Muzycznej w Olsztynku i Gimnazjum im. Noblistów Polskich.

 

Dla najmłodszych dodatkowo przygotowano „Wiosenny  Kącik Malucha”, a w nim kolorowanki, zgadywanki i zabawy.

 

Przy okazji będzie można zwiedzić aktualną wystawę „Osobliwość ludowego instrumentarium muzycznego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”. 

 

Na wystawie  można zobaczyć instrumenty zbudowane w wiejskich warsztatach jak i dużych znanych fabrykach z XIX i XX w. Prezentowane są m.in. skrzypce ludowe, mandoliny, cytry, piszczałki, szałamaje, szafa grająca, czy skrzypce diabelskie i wiele innych.


Z okazji Jarmarku odbędą się również trzy inne wystawy. Witaj wiosno, żegnaj zimo będzie to  wystawa tradycyjnych Marzann przygotowanych przez dzieci z Przedszkola Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej w Olsztynku.

 

Będzie także wystawa o charakterze etnograficznym związana z tematyką świąt Wielkiej Nocy i wystawa jajek ptactwa domowego.


Na scenie plenerowej z wielkanocnymi prezentacjami wystąpią przedszkolaki, uczniowie olsztyneckich szkół oraz zespoły z Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Młodzież z Gaikiem

2. Konkursy dla dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniej udekorowaną babę wielkanocną, tradycyjny GAIK-MAIK oraz plastyczny „WIOSNA, ACH TO TY...”. O smakach wielkanocnych przypomni Zespół Szkół w Olsztynku, którego uczniowie przygotują świąteczne warsztaty kulinarne „Hej Mazur! Mazureczek!”.


Jarmark odbędzie się w godz. 10:00-15:00 w centrum Olsztynka oraz Salonie Wystawowym w  Olsztynku. Organizatorami Jarmarku są: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, Miejski Dom Kultury w Olsztynku, Gmina Olsztynek.

 

Zobacz też:

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Muzea i skanseny\olsztynek- muzeum budownictwa ludowego 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263