wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-06 Zabawy wielkanocne

Po Niedzieli Wielkanocnej, spędzanej w gronie rodzinnym, przeważnie przy świątecznym stole, nadchodził czas harców i swawoli czyli Wielkanocny Poniedziałek. Był to dzień pełen radości, towarzyskich spotkań i beztroskich zabaw.

 

Dawne pełne uciech zwyczaje wielkanocne powracają w Lany Poniedziałek w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas imprezy "Gry i zabawy wielkanocne". Będzie wtym dniu zbijanie jajek, gra w kręga oraz dyngusowe huśtawki.


Do dyspozycji zwiedzających zostaną przygotowane różnorodne formy rozrywki, praktykowane dawniej przez naszych przodków. Jedną z propozycji będzie zabawa związana w sposób bezpośredni z symbolem Świąt Wielkanocnych, polegająca na zbijaniu jajek.

 

Rywalizację tę wygrywa osoba, której uda się zbić jajko przeciwnika, czyli właściciel jajka o twardszej skorupce.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Zbijanie jajek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkanoc to święta rodzinne, zatem wśród atrakcji nie może zabraknąć gier zespołowych – takich jak np. gra w kręga. Rozgrywka polega na uderzaniu drewnianymi kijami w masywny krąg wykonany z pnia drzewa w celu przerzucenia go na pole przeciwników. Zwycięży ta drużyna, która jako pierwsza przerzuci krąg na stronę przeciwników.

 

Równie interesującą zabawą wiosenną o wieloletniej tradycji są huśtawki wielkanocne. Dawniej w Wielką Sobotę młodzieńcy budowali imponujące kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Huśtawki wielkanocne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż na huśtawkach bujano się w nieco niekonwencjonalny sposób, a mianowicie stojąc. Wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a nawet uchroni od bólu głowy przez cały rok.

 

Na takiej ogromnej huśtawce będzie można zasiąść lub stanąć w sierpeckim skansenie i w pełni oddać się zabawie. Tak jak dawniej, również i obecnie trudno wyobrazić sobie Wielkanocny Poniedziałek bez wody.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Sikawki wielkanocne

2. Nabieranie wody ze studni

3. Lanie wodą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla zwolenników zwyczaju polewania się przygotowano duże drewniane sikawki. Będzie można nie tylko oblewać się wzajemnie, ale także spróbować sił w trafianiu sikawką do celu.

 

Dodatkową rozrywką będzie możliwość toczenia obręczy, a nawet chodzenia na szczudłach.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Toczenie obręczy

2. Chodzenie na szczudłach

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezę wzbogaci wystawa okolicznościowa pt. „Wielkanoc na Mazowszu”. Ekspozycja jest prezentowana w zabytkowych obiektach z przełomu XIX i XX wieku oraz w dworze ziemiańskim i stanowi wierne zobrazowanie wielkanocnych tradycji.

 

Przedstawia zarówno przygotowania do świąt, jak i konkretne momenty ich przeżywania.

 

Wystawę wielkanocną otwiera dwór, gdzie w jadalni zostały zgromadzone potrawy  oczekujące na poświęcenie przez księdza.

 

W XVIII- wiecznym kościele z Drążdżewa znajduje się Grób Pański, przy którym wartę sprawują straże grobowe - „Turki”.

 

Wnętrze jednej z chałup wypełniają charakterystyczne dla okolic Sierpca palmy wielkanocne wykonywane z gałązek wierzby, bukszpanu, trzciny i kolorowych bibułowych kwiatów.

 

W kolejnej ujrzeć można wypieki przygotowywane na wielkanocny stół.

 

Następne domostwa chłopskie prezentują między innymi: tradycyjne techniki zdobienia jaj wielkanocnych, proces wykonywania świeczek do Grobu Pańskiego, a nawet obyczaj chodzenia „po wykupie” z gaikiem oraz kogutkiem.


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Gry i zabawy Sołtysa

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263