wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-17 Wijemy palemki

W programie Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej znalazły się m.in. warsztaty robienia palm. Bardzo prosty sposób. Ponadto muzealne wnętrza chat i Dworu z Pieczysk uzupełniono elementami wystroju świątecznego.

 

Zwiedzający mogą jeszcze do 23 kwietnia zobaczyć przygotowania do Świąt Wielkanocnych i ich obchody na dawnej wsi radomskiej.

 

Fot. Archiwum własne

1. Palma wielkanocna

2. Pisanki

3. Malowanie jajek

4. Kur wielkanocny - chłopcy chodzili z nim po kolędzie od chaty do chaty zbierając datki w zamian za życzenia

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część z przedstawionych aranżacji jest znana i stosowana współcześnie, jak np. palmy i pisanki, gotowanie jajek w łupinach cebuli, aby zabarwić je na jasno lub ciemnobrązowo.

 

Na wystawie znalazły się też atrybuty świąteczne zapomniane jak drewniane kołatki, którymi chłopcy wzywali do kościoła w Niedzielę Wielkanocną, a także  kłody popielcowe, które w Środę Popielcową przyczepiano pannom do ciągnięcia jako karę za pozostawanie w stanie wolnym.

 

Fot. Archiwum własne

1. Gotowanie jajek w łupinach cebui

2. Stół biednego gospodarza

3. Stół we dworze

4. Baba i mazurek w dworskiej jadalni

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie zobaczymy stoły wielkanocne u bogatych i biednych gospodarzy, a także na ziemiańskim dworze. I choć różniły się one obfitością dań, to tego czego nie mogło zabraknąć na wszystkich tych stołach to święconki – jajek, kiełbasy i chleba.


W jednej z chat można zobaczyć bałagan: wywrócony koszyk, ściągnięte chodniki, buty porozrzucane i leżące wiadro. To obraz po wielkanocnym Śmigusie Dyngusie. Dawniej chłopcy wodę wiadrami lali na dziewczyny, aby zapewnić im powodzenie i zamążpójście.

 

Fot. Archiwum własne

1. Po Dyngusie...

2. Spiżarnia bogatego chłopa

3. Spiżarnia biednego chłopa

4. Palemka na stole

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W innej chacie można zajrzeć do spiżarni, gdzie wiszą na drążku uwędzone kiełbasy, szynka, boczek. Przed Wielkanocą chłopi ubijali świnie, aby po 40 dniowym poście wreszcie zasiąść do stołu i najeść się do syta. Własnoręcznie wyrabiano i wędzono kiełbasy, szynki i inne mięsne wyroby. Stąd tak pełne były spiżarki.

 

 

Wijemy palemki, Wielkanoc w skansenie

 

 

 

Zobacz też:

Sztuka ludowa\pisanki i palmy

Zwyczaje i obrzędy/wielkanocne

Muzea i skanseny\radom\muzeum wsi radomskiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263