wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-03-31 Zabawy wielkanocne

Wielkanocne zabiegi i obrzędy, mające zapewnić urodzaj, szczęście i zdrowie przybierały nieraz formę wesołej zabawy. Zwyczaje te ożyją na nowo 2 kwietnia w skansenie w Sierpcu podczas imprezy plenerowej „Gry i zabawy wielkanocne w skansenie”.

Po wsiach wędrowali młodzieńcy z drewnianym kogutkiem stanowiącym symbol sił witalnych i przebudzenia natury. Odwiedzali obejścia, przymawiając się o poczęstunek i składając domownikom najlepsze życzenia.

 

Po wykupie chodziły też dziewczęta. Ich rekwizytem był zielony gaik, gałąź jałowca, bądź sosny ozdobiona wstążkami i bibułowymi kwiatami. Za swoje wizyty otrzymywały, podobnie jak chłopcy, ciasto, kiełbasę i bułki.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Zielony Gaik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczególnie chętnie przyjmowały jajka, jeden z najważniejszych elementów przeżywania Świąt Zmartwychwstania.

 

je sobie jako gest sympatii, darowano chrześniakom, panna ofiarowywała je kawalerowi, do którego zapałała uczuciem. Urządzano też zawody w tłuczeniu się nimi. Wielką wagę przywiązywano do ich ozdabiania. Korzystano przy tym z rozmaitych technik.

 

Doskonałą okazją do ich poznawania będą prezentacje zajęć i obrzędów świątecznych przygotowane podczas imprezy wielkanocnej w skansenie. Jej uczestnicy przyjrzą się zdobieniu pisanek metodą nakładania woskowych wzorów, a następnie zanurzania ich w naturalnych barwnikach, a także dowiedzą jak kolory te pozyskiwano.

 

Zobaczą charakterystyczne dla regionu Kurpiów jaja udekorowane wycinankami i sitowiem.

 

Obejrzą pokaz tworzenia koron z bibułowych kwiatów na święte obrazy i wykonywanie święconki.

 

Wielkanocny Poniedziałek to też wielkie polewanie się. Tego dnia każdy, niezależnie od wieku i stanu musiał zostać zmoczony. Młodzi mężczyźni niejednokrotnie porywali panny, by wrzucić je do koryta do pojenia zwierząt, a nawet rzeki.

 

Nie wypadało się jednak na to gniewać, jak wiadomo woda wtedy dodawała zdrowia i witalności.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Sikawki dyngusowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawiązując do tej tradycji Muzeum przygotuje dla swoich gości zawody w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu. Na odważnych czekać też będzie wozawka. Na tej kilkumetrowej wysokości huśtawce bujano się parami przy wtórze śmiechów i wiwatów.

 

Jak wierzono, kto się na niej pohuśta, tego przez cały rok głowa nie zaboli.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Huśtawki dyngusowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie można też zapomnieć o bardzo popularnych wśród ludności wiejskiej zespołowych zabawach podwórkowych i grach zespołowych. Chodzenie na szczudłach, toczenie fajerek i obręczy, serso to igraszki, które niejednemu pozwolą powrócić myślami do najpiękniejszych lat.

 

Na drodze między zagrodami zwiedzający zagrają natomiast w kręga. Chętni zostaną podzieleni na dwie drużyny. Każdy z zawodników otrzyma kij. Ich zadaniem będzie przetoczenie drewnianego krążka za linię bramki przeciwników.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1. Przetaczane krążka

 

2. Zabawa w obręcz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na najmłodszych w wiejskiej izbie lekcyjnej czekają zaś warsztaty wykonywania kart świątecznych.


We wnętrzach domostw chłopskich i dworów szlacheckich aktualnie prezentowana jest wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”. Stanowi ona próbę uchwycenia i zobrazowania atmosfery towarzyszącej przeżywaniu Świąt na mazowieckiej wsi przed stu laty.

 

Ławy nakryte białym obrusem i zastawione smakowitym świątecznym jedzeniem, święconki z wykonanymi z masła barankami oraz odświętnie udekorowane wnętrza nadają ekspozycji niepowtarzalny klimat, tworząc poczucie jakby domownicy tylko na chwilę opuścili swoje izby.

 

Dzięki niej zwiedzający mają okazję poznać najważniejsze elementy obrzędowości wielkanocnej na Mazowszu: wykonywanie palm wielkanocnych, różne techniki ozdabiania jaj, wytwarzanie lampek do Grobu Pańskiego, święcenie pokarmów i chodzenie z kogutkiem oraz gaikiem. Zwiedzać ją można do końca kwietnia 2018 r.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Gry i zabawy Sołysa

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazoweckiej

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263