wiano.eu
YouTubeFacebook

2021-05-28 O fajkach na Śląsku

 
„Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty.

 

Wydawnictwo: Muzeum - Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie

 

 

 

 

 

„Pyk, pyk, pyk z fajeczki. Duś, duś, duś gołąbeczki…”. Nucąc refren tej dość popularnej na Górnym Śląsku piosenki o „Starzyku” zapewne wielu osobom  przyjdzie na myśl wspomnienie ojca dziadka czy też stryjka w skupieniu palącego fajkę. Czym byłaby jednak fajka bez dobrego, powoli palonego w niej tytoniu?


Nowa publikacja Muzeum pt. „Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” z pewnością tę tematykę przybliży.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiemy się z niej m.in.: jakie były sposoby palenia tytoniu w okresie nowożytnym, jak przebiegał proces wytwarzania fajek na przykładzie wytwórni niderlandzkich oraz kiedy powstała śląska manufaktura fajek w Zborowskiem i jakie odkrycia poczyniono w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy dawnej wytwórni fajek.


Wydawnictwo jest jedynym tak szczegółowo traktującym o wytwórni fajek w Zborowskiem oraz omawiającym jej szeroki kontekst funkcjonowania jako najważniejszej tego typu manufaktury na Śląsku.

 

W trakcie dwóch sezonów badań archeologicznych w latach 2013–2014 odnaleziono ponad 66 000 zabytków, z czego ponad 80 proc. stanowiły fragmenty glinianych fajek – mówi Barbara Papaj, pracownik Działu Nauki Muzeum, redaktorka publikacji.


W fajki o gładkich niezdobionych główkach oraz w te z plastycznie zdobionymi główkami, które wykonywane były prawdopodobnie na specjalne zamówienie lub w związku z jakimś szczególnym wydarzeniem, zaopatrywali się zarówno sprzedawcy detaliczni, jak i osoby zamawiające duże partie towaru.

 

Były to wyroby licznie użytkowane przede wszystkim na Śląsku, gdzie fabryka ta miała monopol na produkcję – świadczyć o tym mogą liczne znaleziska z wykopalisk prowadzonych w wielu śląskich miastach.


W zbiorze ze Zborowskiego wyróżniają się przede wszystkim egzemplarze z herbami Śląska i hrabstwa kłodzkiego, prawdopodobnie upamiętniające wydarzenie, jakim było przyznanie Prusom znacznej części Śląska wraz z hrabstwem kłodzkim. W przypadku kilku zdobionych główek widnieją ornamenty wskazujące na królewskie miasto Wrocław – herb z orłem śląskim, stylizowane głowy św. Jana Chrzciciela czy ozdobne wstęgi z napisami Breslau – dodaje Papaj.


Książka przybliży nam nie tylko historię samej fabryki, ale też sylwetki jej właścicieli i osób w niej pracujących oraz dzieje miejscowości. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi będzie cennym źródłem dla środowiska naukowego, ale także dla czytelników żywo zainteresowanych historią regionu.


Publikacja „Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” została wydana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”.

 

Zobacz też:

Książki Soltysa


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263