Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-02-17 Konkurs na palmę
Konkurs na najpiękniejszą palmę ogłosiło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ze względów technicznych długość palmy nie może przekroczyć 3 m. Zainteresowani – dzieci, młodzież, osoby indywidualne i twórcy - mogą nadsyłać prace do 25 marca, rozstrzygnięcie nastąpi w Niedzielę Palmową – 28 marca. Zwycięzca otrzyma nagrodę 300 zł.
Konkurs wszedł już na stałe do kalendarza imprez muzeum. W Niedzielę Palmową w XVIII – wiecznym kościele z Drądżewa odprawiana jest uroczysta Msza św., połączona z poświęceniem palm i procesją. Zwiedzający wybiorą najładniejsze palemki zgłoszone do konkursu.
Fot. Archiwum muzeum
Celem zabawy jest popularyzowanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych, pogłębienie wiedzy o symbolice i znaczeniu palmy w obrzędowości ludowej, materiałach i technikach jej wykonania oraz formach zdobienia.
Dlatego też organizatorzy konkursu stawiają wymóg. Ma to być tradycyjna palma mazowiecka. Wykonana z tworzyw naturalnych, zdobiona tak jak kiedyś dekorowano ją na Mazowszu. Uczestnicy mają więc dodatkowe zadanie – dowiedzieć się jak kiedyś palmy robiono. Podpowiadamy zatem.
Były niezwykle barwne. Mogły być małe i duże. Nieodzownymi elementami były gałązki bazi i bibułowe kwiatki. W wierzeniach ludowych uważano wierzbę za roślinę miłującą życie, ponieważ rośnie nawet w najgorszych warunkach. Łatwo się przyjmuje a ucięta, włożona do wody gałązka wierzbowa szybko wypuszcza zielone listki.
Smukłe, pionowe bukiety przystrajano również gałązkami roślin zielonych w zimie jak tuja, bukszpan, barwinek, świerk czy cis. Ozdabiano także kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.
Chcemy przestrzec potencjalnych uczestników konkursu. Obecnie w Polsce bardzo popularne są palmy wileńskie (niegdyś robione tylko w okolicach Wilna), mające kształt barwnych pałek. Robi się je z kwiatów, farbowanych kłosków, z różnych traw suszonych i mchów, misternie układanych i wiązanych na patykach. Nie są to więc tradycyjne palmy mazowieckie, które mają być przedmiotem konkursu.
Muzeum organizuje również od 2 marca do 3 kwietnia pokazy wyrobu palm i pisanek wielkanocnych. Dzieci i młodzież przynoszą jajko ugotowane na twardo, dwie gałązki bazi oraz gałązkę bukszpanu i pod okiem fachowca szlifują swoje umiejętności artystyczne.
Fot. Archiwum muzeum
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )