Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-02-23 Obrzędy wiosenne
W bogatej tradycji ludowej z obrzędami wielkanocnymi nierozerwalnie wiązały się obrzędy wiosenne. W większości miały one związek z rozpoczynającymi się pracami na roli.
Na tydzień przed Wielkanocą świętowano Niedzielę Palmową. Za sprawą przynoszonych w tym dniu do domów gałązek wierzbin, jedliny i bujnego kwiecia zwano tę Niedzielę „Kwietną”, „Wierzbną”, a nawet „Różyczkową”. Palmy, wykonane z przyniesionych zielonych gałązek, zanoszono do kościoła, by ksiądz je poświęcił. Czyniono to na pamiątkę uroczystego przybycia Jezusa do Jerozolimy.
Jak głosi Ewangelia św. Jana – mieszkańcy miasta oddawali hołd Panu rzucając pod Jego stopy palmowe gałązki. Dziś zostały one zastąpione kolorowymi palmami, wykonanymi najczęściej z suszonego kwiecia. Dawniej po powrocie z nabożeństwa każdy z domowników musiał połknąć jedną z bazi z poświęconej palmy, aby zapewnić sobie zdrowie.
Koszyczek wielkanocny
Przygotowania do świąt były rozłożone na cały Wielki Tydzień, ale przygotowanie koszyczka ze święconką pozostawiano na Wielką Sobotę. Honorowe miejsce zajmowało w koszyczku jajko symbolizujące życie i wieczne odradzanie.
Barwienie jaj w Wielką Sobotę sprawiało wiele radości. Gotowano więc jaja w oziminie, kwasie buraczanym, czy cebuli.
Fot. Archiwum muzeum w Sierpcu
W wielkanocnym koszyczku stałe miejsce zajmowała też kiełbasa, kieliszek z solą, chrzanem i masłem. Nie mogło zabraknąć też chleba. Świecone jajka miały ochraniać domostwo od śmierci, zaś kiełbasa – zapewnić długie życie. Dawniej święcenie pokarmów odbywało się we wcześniej ustalonym miejscu – w kościele lub we dworze.
Fot. Archiwum muzeum w Sierpcu
Tradycja święcenia jaj jest bardzo stara i sięga czasów średniowiecznych. W symbolice chrześcijańskiej jajko od początku było związane z Wielkanocą, nawiązywało do faktu Zmartwychwstania Pańskiego.
Moc pisanki
Z pisankami, czyli zdobionymi jajkami wiązało się wiele zwyczajów. Sprawdzano moc jajek uderzając jednym o drugie, obdarowywano się nimi nawzajem, a każdy cieszył się, jeśli wykonana przez niego pisanka była chwalona przez innych. Ofiarowanie pisanki pannie przez chłopca równoznaczne było z wyrażeniem gorących uczuć.
Pisanki były też zwyczajowym wykupem dziewcząt przed polewaniem wodą w lany poniedziałek. Skorupek święconych jaj nie wolno było wyrzucać, a jedynie można było spalić w piecu. Często jednak wieszano je na drzewach, by te dorodnie owocowały.
Rodzinna Niedziela
Jednym z obowiązków chrześcijan, przypadającym na Wielką Sobotę było odwiedzenie Grobu Chrystusa w kościele. Gdy nadeszła Wielka Niedziela obowiązkowo należało udać się na mszę rezurekcyjną.
Podczas uroczystego śniadania wielkanocnego najstarszy członek rodziny modlił się i jako pierwszy spożywał jajko, co pozostali czynili za jego przykładem. Był to czas na życzenia i ciepłe słowa. Dzień ten był zawsze bardzo podniosły, uroczysty i spędzany w gronie najbliższych. Nie chadzano „po sąsiadach”, nie zajmowano się codziennymi sprawami. Był to czas dla rodziny.
Lanie panien i pola
Wielki Poniedziałek to dziś przede wszystkim „Lany Poniedziałek”. Ale z tym dniem wiąże się tez mnóstwo innych obrzędów. Dawniej, jeszcze zanim nastał świt, gospodarz kropił pola wodą święconą przyniesioną z kościoła. Miało to zapewnić urodzaj.
Na dziewczęta czyhali młodzi chłopcy i obficie polewali je wodą. Ta panna, która w tym dniu nie została oblana wodą, mogła pożegnać się z szybkim zamążpójściem – suche ubranie oznaczało brak powodzenia u płci przeciwnej.
Chodzenie z kogutkiem i gaikiem
Wielkanocny Poniedziałek był czasem odwiedzin u sąsiadów i dalszej rodziny. Czasem na radosne piosenki, żarty i wierszyki.
Młodzieńcy spędzali czas na „chodzeniu z kogutkiem”, czyli drewnianym kogutem na kółkach, zaś dziewczęta na „chodzeniu z gaikiem”, czyli z drzewkiem przystrojonym wstążkami, bądź kolorowymi kwiatami. Gromadnie odwiedzali domy, śpiewali piosenki i wygłaszali wierszyki, za co sąsiedzi nagradzali smakołykami bądź pisankami.
Także najmłodsze dzieci miały wiele uciech w wielkanocny poniedziałek – udawały się do rodziców chrzestnych po pisanki.
Wielką wagę przywiązywano nawet do pogody, jaka panowała w czasie Wielkiej Nocy. Wierzono, że to ona wyznacza pogodę na całe lato, a związku z tym – ma wpływ na plony i cały rok.
Święta w skansenie
Muzeum Wsi Mazowieckiej dokumentuje (nieco pomijany już dziś) czas przygotowania i przeżywania Świąt Wielkanocnych. Na tę okoliczność każdego roku od Niedzieli Palmowej aż do końca maja w dziesięciu skansenowskich chałupach z przełomu XIX i XX wieku są prezentowane obyczaje związane z tymi jakże radosnymi świętami.
Fot. Skansen wiosną
Przygotowanie palm wielkanocnych, kontrast pomiędzy święconym chłopskim a święconym dworskim, różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajach, czy „chodzenie z gaikiem” bądź „chodzenie z kogutkiem” – to tylko niektóre z ekspozycji prezentowanych w sierpeckim skansenie.
Agnieszka Jezierska-Chalicka, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )