wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-01 Nitka dla frywolitki

Na polskim rynku nie ma zbyt wielkiego wyboru nici do robienia frywolitek. Aby dobrze się supłało, aby frywolitka dobrze się układała, muszą to być nici dobrej jakości.

 

Nici wybieramy merceryzowane (wzmocnione, trwale ufarbowane, o perłowym połysku). Bardzo dobrze się nimi supła. Szczególnie polecam Aidę. Im cieńsza nitka tym frywolitka piękniejsza i delikatniejsza – radzi //renulkowy.blox.pl/. Do nauki polecam grubsze nici np. Aida10 lub 15. To bardzo ważne, bo podczas uczenia się musimy widzieć gdzie i w jaki sposób wiążą się supełki.  Na cieńszych niciach tego nie widać.

 

Początkującym radzę wybrać nici kolorowe, byle nie bardzo ciemne.

Jeśli zaczynamy przygodę z frywolitką nie polecam nici białych. Białe nici wymagają sterylnych warunków. Początkujące osoby (wiem po sobie) robią bardzo wolno, długo się zastanawiają nad każdym supełkiem, często odkładają robótkę - niestety dla białych nici to jest zabójcze. Frywolitka robi się szara, nici tracą blask, każdy najmniejszy pyłek czy kurz wbija się w supełki i taka robótka jest już nie do doprania.

 

Nie polecam też białych nici do robótek wyjazdowych - w drodze, w pociągach, poza domem, nawet dla wprawnych "supłaczy", lepiej wtedy wziąć ze sobą nici w odcieniach beżu.

 

Kiedy już umiemy supłać możemy wybrać cieńsze nici np. Aida20 czy 30 - niestety Aida30 na polskim rynku jest wyłącznie w dwóch kolorach - białym i ecru. Dwudziestka jest w większej palecie barw, więc mamy duże pole do popisu. Przypominam jednak, że tradycyjna frywolitka powinna być raczej w tych jasnych kolorach - czyli biały i odcienie beżu i ecru.

Komentarze

Jesli chcemy miec kolorowe nici to mozemy ufarbowac bialy kordonek dowolnej grubosci firmy Coats np. Aida samodzielnie dobierajac kolor i jego intensywność. Mamy też mozliwosc zadecydowania o tym czy będzie on jednloity kolorystycznie czy cieniowany. Jak zrobic cieniowany korodnek opisuja na swoich blogach Gackowa (http://okiemgackowej.blox.pl/2009/12/Dlubanki.html i http://okiemgackowej.blox.pl/2010/01/Farbowanie-kordonka-bez-mikrofalowki.html) oraz Patrycja (http://milczenie-nitek.blogspot.com/2010/04/jak-farbuje-nici.html).
skrzacik, 2011-03-11
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263