wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-03-22 Jak zrobić bliny

Podlaskie potrawy wielkopostne, ale przede wszystkim te świąteczne można było poznać podczas "Smacznych Warsztatów" w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach.

 

Na imprezie pod hasłem "Smaczne warsztaty kulinarne - ostoją tradycji obszarów wiejskich" arkana podlaskiej kuchni poznawali właściciele gospodarstw agroturystycznych, specjaliści doradztwa rolniczego i nauczyciele podlaskich szkół. Pod okiem utytułowanej szefowej kuchni uczestnicy przyrządzali tradycyjne bliny, ugotowali żur, zamarynowali i uwędzili swojskie kiełbasy.

 

Z kolei znawca regionalnych kulinariów okrasił wszystko opowieściami o historii tradycyjnych potraw, kuchni świątecznej i obrzędowej, nazewnictwie, zapomnianych recepturach i filarach podlaskiej kuchni, czyli składnikach, które nadają jej smak.

 

Organizatorzy zdradzili parę wypróbowanych przepisów. Spróbujcie zrobić sami np. tradycyjne bliny.

 

 Najważniejsza rzecz - to gatunek mąki

 użytej do wypieku, klasycznie powinna to 

 być mąka gryczana, co najwyżej z

 dodatkiem mąki pszennej. Mąkę

 połączoną z mlekiem, cukrem i drożdżami

 odstawia się do dwukrotnego

 wyrośnięcia, dodaje żółtka, sól, miesza i

 po krótkim wyrośnięciu smaży okrągłe

 placuszki.

Inny sposób na bliny pochodzi z Grodna na Białorusi. Ciasto przygotowuje się tak jak placki ziemniaczane, jednak na pierwszą warstwę nakłada się doprawione mięso mielone, zalewa kolejną warstwą ciasta i smaży na rumiano. Takie bliny podaje się z sosem śmietanowo-czosnkowym.

 

Składniki:

20 dkg (szklanka) mąki gryczanej,

25 dkg (szklanka) mąki pszennej,

0,5 litra mleka,

3 jajka,

15 g cukru,

3 g soli,

30 g drożdży,

15 g tłuszczu,

słonina do smarowania patelni.

 

Wykonanie:

Drożdże wymieszać z połową mleka, dodać połowę mąki pszennej, przykryć serwetką i postawić w cieple do wyrośnięcia. Dodać cukier, sól, tłuszcz i utarte żółtka. Wymieszać, dodać resztę mąki, rozprowadzić z resztą ciepłego mleka i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Dodać ubite na pianę białka i odstawić na 15 min. Smażyć z obu stron, podawać z mięsem, kawiorem, gęstą śmietaną.

/Gazeta Wyborcza Białystok/

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263