wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-03-22 Jak zrobić bliny

Podlaskie potrawy wielkopostne, ale przede wszystkim te ¶wi±teczne można było poznać podczas "Smacznych Warsztatów" w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach.

 

Na imprezie pod hasłem "Smaczne warsztaty kulinarne - ostoj± tradycji obszarów wiejskich" arkana podlaskiej kuchni poznawali wła¶ciciele gospodarstw agroturystycznych, specjali¶ci doradztwa rolniczego i nauczyciele podlaskich szkół. Pod okiem utytułowanej szefowej kuchni uczestnicy przyrz±dzali tradycyjne bliny, ugotowali żur, zamarynowali i uwędzili swojskie kiełbasy.

 

Z kolei znawca regionalnych kulinariów okrasił wszystko opowie¶ciami o historii tradycyjnych potraw, kuchni ¶wi±tecznej i obrzędowej, nazewnictwie, zapomnianych recepturach i filarach podlaskiej kuchni, czyli składnikach, które nadaj± jej smak.

 

Organizatorzy zdradzili parę wypróbowanych przepisów. Spróbujcie zrobić sami np. tradycyjne bliny.

 

 Najważniejsza rzecz - to gatunek m±ki

 użytej do wypieku, klasycznie powinna to 

 być m±ka gryczana, co najwyżej z

 dodatkiem m±ki pszennej. M±kę

 poł±czon± z mlekiem, cukrem i drożdżami

 odstawia się do dwukrotnego

 wyro¶nięcia, dodaje żółtka, sól, miesza i

 po krótkim wyro¶nięciu smaży okr±głe

 placuszki.

Inny sposób na bliny pochodzi z Grodna na Białorusi. Ciasto przygotowuje się tak jak placki ziemniaczane, jednak na pierwsz± warstwę nakłada się doprawione mięso mielone, zalewa kolejn± warstw± ciasta i smaży na rumiano. Takie bliny podaje się z sosem ¶mietanowo-czosnkowym.

 

Składniki:

20 dkg (szklanka) m±ki gryczanej,

25 dkg (szklanka) m±ki pszennej,

0,5 litra mleka,

3 jajka,

15 g cukru,

3 g soli,

30 g drożdży,

15 g tłuszczu,

słonina do smarowania patelni.

 

Wykonanie:

Drożdże wymieszać z połow± mleka, dodać połowę m±ki pszennej, przykryć serwetk± i postawić w cieple do wyro¶nięcia. Dodać cukier, sól, tłuszcz i utarte żółtka. Wymieszać, dodać resztę m±ki, rozprowadzić z reszt± ciepłego mleka i ponownie odstawić do wyro¶nięcia. Dodać ubite na pianę białka i odstawić na 15 min. Smażyć z obu stron, podawać z mięsem, kawiorem, gęst± ¶mietan±.

/Gazeta Wyborcza Białystok/

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl