wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-03-23 Festiwal etnodizajnu

W maju na Bulwarze Poleskiego w Krakowie staną „mega-zabawki”, które mają pokazać jak w sposób przemyślany można zagospodarować place zabaw dla dzieci, wykorzystując dizajn inspirowany etnografią.

 

Organizatorzy Festiwalu Etnodizajnu 2010 pokażą od 6 do 23 maja wynik kilkumiesięcznej pracy projektantów oraz rzemieślników, którzy podjęli się przetworzenia małopolskich ludowych motywów zdobniczych, dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie w nowoczesne urbanistyczne wzornictwo. Za inspirację projektantom posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

 

Tegoroczny Festiwal Etnodizajnu jest drugą odsłoną projektu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal” – organizowanego przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Impreza ta ma pokazać, że sztuka i rękodzieło ludowe może w sposób harmonijny współgrać ze współczesnym wzornictwem przemysłowym. 

 

W ramach festiwalu zostanie otwarta także wystawa „Wolnica. Wolność. Wyobraźnia.”, na której zostaną zaprezentowane prace polskich projektantów, przed którymi zostało postawione zadanie: Wsłuchać się w to, co poprzez dawny przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na obserwację i uruchomić wyobraźnię.

 

Projektanci przyjrzeli się zdobnictwu i formie ludowych mebli, budowie narzędzi gospodarstwa domowego, urodzie drobnych przedmiotów użytkowych i strojów, ich funkcji i znaczeniu. Powstałe specjalnie na wystawę projekty mebli, ubrań, przedmiotów nie są ukłonem w stronę przeszłości, ale jedną z form pokazania współczesnego wzornictwa.

 

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni konkretni projektanci. Jednakże pozostali dizajnerzy mogą pokazać swoje prace na „Targach etnodizajnu” (14-16 maja). Jest to nowa formuła targów mająca charakter remanentu wzorniczego polskiego rynku produktów inspirowanych polską kulturą ludową.  

 

Organizatorzy wystawy chcą zaprezentować przedmioty sztuki użytkowej wchodzącej w zakres wyposażenia domu, środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesorriów itp.) wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.

 

Muzeum przygotowało miejsca dla pięćdziesięciu wystawców, którzy zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Będą oni mogli nieodpłatnie pokazać swoje prace. Regulamin konkursu : http://www.etnodizajn.pl/targi-etnodizajnu.html

 

Prace z zeszłorocznej edycji Festiwalu Etnodizajnu.  

 

Agnieszka Lasota - Lampa wiecha  oraz Pawilon polski Expo 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AZE Design - Dywan Nodus   Bartosz Mucha - spinacz pendrive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smaki Podlasia                    Złamana stodoła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Andrzej Majewski - Prace z wystawy głównej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263