wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-04-06 Konopielka

Tradycja kolędowania z "Konopielką" jest obrzędem składania życzeń gospodarskich, a pannom i kawalerom - pomyślnej zmiany stanu.

 

Zwyczaj ten kontynuują mężczyźni zebrani w tak zwane kompanie męskie, które w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek chodzą z kolędą po podlaskich wsiach - powiedziała Jadwiga Konopko, dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury.

 

Tradycja kolędowania z "Konopielką" jest obrzędem składania życzeń gospodarskich, a pannom i kawalerom - pomyślnej zmiany stanu. Wiąże się to z obchodzeniem przez ludność rolniczą nowego roku wiosną - wyjaśnia pochodzenie obrzędu Zygmunt Ciesielski, autor książki: "Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim". "Wielkanocne przyśpiewki związane były z zalotami. Mężczyźni śpiewali pod oknami wszystkich domów, w których były panny na wydaniu. Śpiewano tak długo aż ktoś nie wyszedł z domu i nie poczęstował kolędników jajkiem, kiełbasą, a czasem nawet kieliszkiem wódki. Wtedy składano domownikom życzenia dobrej wróżby na nowy rok, a dziewczętom - rychłego zamążpójścia" - opowiada Konopko.

 

Jeśli odmówiono kawalerom poczęstunku, śpiewali złośliwe piosenki. Bano się takich przyśpiewek, które wróżyły nieszczęście i staropanieństwo córki gospodarzy - mówi Konopko. "Konopielki" trwały nierzadko aż do drugiego dnia świąt. Kończyły się polewaniem wodą w śmigus-dyngus.

 

Od lat 60. nie obchodzono "Konopielki" na ziemiach polskich. Wiosenny zwyczaj postanowili ożywić mężczyźni z podlaskich wsi: Guzów, Kruszyn i Rzędziany. "Kompanie męskie", składające się ze starszyzny i ich uczniów, wyruszają w Wielkanocną niedzielę na kolędowanie.

 

- Przekaz międzypokoleniowy jest naturalny, młodzież uczy się śpiewania i tradycji od dziadków - mówi Konopko. Dodaje, że tradycja jest potrzebą integracji wsi. - Zwyczaj kolędowania Wielkanocnego jest znany w bardzo wąskim rejonie: na Podlasiu, w regionie solecznickim, wileńskim (Litwa) i obwodzie grodzieńskim (Białoruś). Okazało się, że na Białorusi tradycja jest wciąż żywa - podkreśla Konopko.

 

11 kwietnia podczas "IX Międzynarodowych spotkaniach z Konopielką", organizowanych przez Knyszyński Ośrodek Kultury, wystąpią, obok regionalnych zespołów folklorystycznych, zespoły z Litwy i Białorusi. W tym roku będzie można posłuchać pieśni konopielkowych w wykonaniu "kompanii męskich".

/wrotapodlasia.pl/

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263