wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-04-12 Modernizacja muzeum

Obecna ekspozycja Muzeum w Łowiczu jest utrzymana w estetyce lat 50. i 60.  W 2009 powstał projekt modernizacji działu etnograficznego. Zespół projektantów przy współpracy z muzealnikami zadbał o to, by zmiany współgrały i odnosiły się do zastanej stylistyki.

 

Oprócz wyznaczenia nowych traktów komunikacyjnych, ekspozycja zostanie wzbogacona o sprzęt multimedialny, a także stanowiska, które pomogą zapoznać się zwiedzającym z zasadami działania tradycyjnych sprzętów.

 

Powstaną też sale warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Współczesne muzeum nie może obyć się bez takich pomieszczeń. Sale zostały tak zaprojektowane, by zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności twórczych było elementem zabawy.

 

Spośród kilkunastu tysięcy obiektów w zbiorach Muzeum w Łowiczu ponad połowę stanowią eksponaty etnograficzne z terenu Księstwa Łowickiego.

 

Najstarsza część tej kolekcji pochodzi ze zbiorów Anieli Chmielińskiej, wielkiej miłośniczki i badaczki regionu. Ekspozycja obejmuje  pasiaste stroje księżackie z XIX i XX w. Kolekcja ubioru odświętnego z jednego regionu etnograficznego jest największym tego typu zbiorem w Polsce.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentowana jest również rekonstrukcja wnętrza izby księżackiej z elementami pełnego wyposażenia: „pająki”, bukiety z bibuły, meble (malowane skrzynie, rzeźbione i malowane kredensy), malarstwo dewocyjne, ceramika z regionu łowickiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obok nich istotne miejsce zajmują przykłady twórczości z dziedziny papieroplastyki. Wycinanki – „kodry”, „gwiozdy” i „tasiemki” – towarzyszą łowickim wnętrzom od II poł. XIX w., będącego dziś wizytówką turystyczną Łowicza.

 

Patryk Pawlaczyk - Muzeum w Łowiczu  www.muzeumlowicz.pl 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263