wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-18 Wycinanki w Łowiczu

20 czerwca w Muzeum w Łowiczu odbył się wernisaż wystawy „Wycinanka chińska, polska, żydowska. Sztuka umierająca – sztuka żywa”. Wystawa potrwa do 19 września 2010 r. 

 

Prezentuje wycinanki chińskie, o których najstarsze wzmianki pochodzą z epoki Tang (618-907), żydowskie znane od stuleci wielu grupom żydowskiej diaspory i wykonywane według najstarszego, pisanego źródła już w XIV w., oraz polskie, z różnych regionów etnograficznych, których najbujniejszy rozkwit przypada na wiek XIX i początek wieku XX.

 

Fot. Archiwum muzeum 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- W Polsce wycinanki pojawiły się po raz pierwszy ponad 150 lat temu we wsiach Mazowsza w pobliżu Warszawy, Otwocka i Czerska. Stanowiły skromny element dekoracyjny na belkach sufitów i ścianach wiejskich izb. Sztuka ta podtrzymywana jest już przez grono nielicznych kobiet wycinających głównie na wystawy i konkursy czy prywatnych kolekcji, także do dekoracji modnych dziś „rezydencji wiejskich”. Takiej formy twórczości nie zna już żadna inna kultura europejska – napisał Antoni Śledziewski w publikacji „Wycinanka polska”.

 

Łowicka ekspozycja daje niepowtarzalną okazję do porównania inspiracji, technik czy środków artystycznego wyrazu, którymi kierowali się twórcy wycinanek w różnych miejscach w Europie i na świecie.

 

Organizatorami są: Muzeum w Łowiczu, Fundacja Wspierania Twórczości Ludowej  w Warszawie, zaś współorganizatorami:  Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

 

Komisarzem wystawy jest Magdalena Bartosiewicz. Scenariusz i dobór materiału ekspozycyjnego wykonał Antoni Śledziewski.
Patronat medialny objęli: Radio Victoria, Nowy Łowiczanin, portal wiano.eu. Sponsorem imprezy jest Drukarnia „Sztuka Łowicka”

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263