Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-09-18 Wycinanki w Łowiczu
Wycinanki to obrazy wykonane z papieru, niezwykle delikatne, o różnorodnych motywach, jednobarwne lub nasycone gamą barw, małych lub dużych formatów. To prawdziwe dzieła sztuki. Cecha, która je łączy – niezależnie od odmienności kulturowej twórcy – to oczywiście niezwykle dekoracyjny charakter; różni zaś przekaz treściowy. Najstarsze wycinanki chińskie i żydowskie przepełnione są elementami religijnymi, magicznymi, egzystencjonalnymi.
Wystawa „Wycinanka chińska, polska, żydowska. Sztuka umierająca – sztuka żywa” , prezentowana w Muzeum w Łowiczu, nie tylko pogłębia naszą wiedzę o wycinankarstwie, ale także zachwyca kunsztem wykonania dzieła, pomysłowością i różnorodnością. I tak wycinanka chińska jest delikatna, filigranowa, subtelna, często niewielkich formatów. Wycinanka żydowska, niejednokrotnie wielkoformatowa - nasycana treściami religijnymi, skłania do zadumy i refleksji, zaś wycinanka polska pełni funkcję dekoracyjną – charakteryzuje papierowe dzieła tych trzech kultur dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka- Zwierz.
Fot. Archiwum własne. Wycinanka chińska, żydowska, polska (region opoczyński)
Wycinanki żydowskie
W wycinance żydowskiej różne były techniki wycinania. Najczęściej tak jak w Polsce, posługiwano się ostrym nożem, ale też nożyczkami. Jako materiał stosowano pergamin, papier o metalicznym podłożu, cienką bibułę czy też karton. Najczęściej jednak wycinano z kartki z zeszytu szkolnego. Obraz pozostawał gładki, jednokolorowy, albo był malowany wodnymi farbami. Dla lepszego efektu - podkreślenia kontrastu wycinankę umieszczano na kolorowym tle.
Fot. Archiwum własne
Cechą wycinanki żydowskiej jest także łączenie bogatego motywu zdobniczego z odpowiednim tekstem – przekazem religijnym, dlatego też wycinaniem zajmowali się zawsze uczeni w piśmie – mężczyźni. Kobiety rzadko się tym zajmowały, jeśli już to wyłącznie w Polsce. Posługiwały się nożyczkami, być może pod wpływem naszych wycinankarek. Wycinankami zdobiono okna domów z okazji świąt i synagogi.
Fot. Archiwum własne
Wycinanki chińskie
Podobnie jak polskie – służyły do dekorowania domów. Papier w Chinach był materiałem powszechnie dostępnym. Stał tworzywem dla wycinanek. W wycinaniu nożyczkami specjalizowały się kobiety, zaś nożykiem – mężczyźni.
Te papierowe obrazy są pełne symboliki. Przedstawiają zwierzęta- także te mityczne, rośliny, które czy to przez swój wygląd czy skojarzenia z nazwą oznaczają rzeczy korzystne i szczęśliwe.
Dawne wycinanki były najczęściej czerwone. Ulubiony kolor Chińczyków symbolizował życie, płodność, radość, szczęście, dobrą wróżbę.
Fot. Archiwum własne
W latach 50.tych pojawiły się nowe tematy: sceny z życia robotników i chłopów, mniejszości narodowych, rewolucyjne symbole, unowocześnione wersje ludowych tańców i cyrkowych akrobacji.
Fot. Archiwum własne
Wycinanki nowego typu zaczęli projektować artyści zawodowi - złożone kompozycje inspirowane malarstwem, drobiazgowo opracowane, oddające perspektywę, a nawet światłocień.
Wycinanka polska
Wycinanki z kolorowego glansowanego papieru są polską oryginalnością kulturową, jakiej nie zna obecnie żadna inna kultura europejska. Takie bogactwo kolorów, form i motywów zdobniczych jest tylko właściwością polską.
Fot. Archiwum własne. Wycinanki - region sieradzki i opoczyński
Do I wojny światowej strojenie izb wycinankami było powszechne nie tylko w Łowickiem, ale i na Kurpiach, również we wsiach Powiśla, w okolicy Rawy Mazowieckiej, Opoczna i na Kielecczyźnie. A w okresie międzywojennym już tylko w Łowickiem i na Kurpiach.
Po 1945 r. wycinakarstwo polskie ponownie ożyło. Aktywnie wycinano nie tylko w łowickim i kurpiowskim, ale także: na Powiślu otwocko-garwolińskim, w okolicach Kołbieli w powiecie otwockim, powiecie pułtuskim i wyszkowskim (kurpiowska Puszcza Biała), powiecie ostrołęckim (Puszcza Zielona), w Sannikach i kilku wsiach okolicznych w powiecie Gostynin, w okolicach Rawy Mazowieckiej, Opoczna i Sieradza.
Fot. Archiwum własne. Wycinanki - region sannicki
Niestety, obecnie polska wycinanka zanika. Nie ma już wycinanek z Powiśla otwocko-garwolińskiego, kołbielskich, kurpiowskich z Puszczy Białej, rawskich, opoczyńskich.
Podstawowymi formami wycinanek na terenie wszystkich ośrodków regionalnych stały się „drzewko”, sylwetka ludzka „lalka” i „kogut”. Ale też były typowe dla danego regionu, np. na Kurpiach – leluje.
Fot. Archiwum własne. Wycinanki - region Kurpie z Puszczy Zielonej
Niezwykłą różnorodności typów wycinanki i bogactwem kolorystyki charakteryzują się wycinanki łowickie. Najpopularniejsze ich formy to ażurowe gwiazdy, „kodry” tematyczne i kwiatowe, różne kompozycje kogutów oraz „tasiomki” – dwie zwisające wstęgi połączone u góry kolorową gwiazdą.
Fot. Archiwum własne. Wycinanki łowickie
Polskie wycinanki to przede wszystkim twórczość kobiet, ale bywali również wycinkarze – mężczyźni. Strojenie izb wycinankami odbywało się przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
Zarówno proste formy gwiazd, leluj, kogutów i wszystkich innych ptaków czy nawet bardziej złożone formy drzewek i kompozycje kogutów na drzewkach czy kogutów z lalkami wykonywano bez rysowania. Tylko czasem pewne kompozycje szkicowano lekko na odwrocie papieru, ale ostateczny kształt wycinanki powstawał dzięki nożycom, dłoniom i wyobraźni wycinankarki. Do wycinania używano najczęściej dużych nożyc do strzyżenia owiec.
Fot. Archiwum własne - Wycinanki - regiony: Kurpie Puszcza Biała, sieradzki, Kurpie Puszcza Zielona
(na podstawie katalogu „Wycinanka chińska, polska, żydowska. Sztuka umierająca – sztuka żywa”. Wydawca: Muzeum w Łowiczu)
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )