wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-07-18 Przepis na masło

To co nam oferują na półkach sklepowych pod nazwą „masło” – to tylko produkty masłopodobne. Jeśli chcemy skosztować prawdziwego masła, musimy go zrobić sobie sami.

 

Najsmaczniejsze masło powstaje ze śmietany zbieranej z mleka prosto od krowy. Ale mieszkańcy miast mają ograniczony dostęp do takiego towaru. Zdani są więc ubijać masło ze śmietany 36 proc. kupionej w sklepie. Jednakże nie z każdej da się ubić masło. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórczyni ludowa, która na festynie folklorystycznym w Sierpcu, wzięła udział w pokazie ubijania masła, radzi najpierw kupić - w celach zbadania jakości - jeden pojemniczek śmietany 36 proc., następnie przelać zawartość do małej plastikowej butelki (np. po wodzie mineralnej) i trząchać dwoma rękoma zamaszyście butelką do momentu wytrącenia grudek masła.(Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo to trochę potrwa.)

 

Jeśli się pojawią, to znaczy, że śmietana się nadaje. Jeśli grudek nie ma, musimy zaopatrzyć się w śmietanę innego producenta i próbę powtórzyć. 

 

Z jednego pojemniczka dobrej śmietany powstaje 1 łyżka masła.

 

Jeśli już dokonaliśmy wyboru śmietany, możemy rozpocząć produkcję na większe domowe potrzeby.

 

Z 3 l śmietany otrzymamy 1 kg masła 

 

Dobrze jest  ubijać masło w kierzance lub maselnicy (nazwa zależy od regionu Polski) czyli w drewnianym naczyniu służącym właśnie do tego celu. Można jeszcze zaopatrzyć się w to naczynie u rzemieślników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas ubijania

 

Jak szybko ubijemy masło zależy od siły i tempa ruchu ręką oraz od jakości śmietany. Wprawiona gospodyni potrafi zrobić masło w 10 minut. Nam może to zająć nawet godzinę.

 

 

Uderzając kijkiem (bijakiem), zakończonym drewnianym kółkiem w dziurki, na pokrywę kierzanki zaczynają się wydostawać grudki masła. Zgarniamy je i ponownie wrzucamy w głąb naczynia przez otwór w pokrywie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli już oddzielimy masło od maślanki, zaczynamy z grudek lepić i formować bryłę czyli osełkę. Najpierw grudki wybieramy łyżką, potem ugniatamy je łyżką, następnie podrzucamy w miseczce, aby uformowała nam się osełka.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekładamy masło do naczynia. Nie wkładamy do lodówki. Najlepiej trzymać je w wodzie. Masło swoją świeżość zachowuje 3-4 dni, potem gorzknieje.

 

Tu możesz kupić kierzankę

 

http://wiano.eu/view/589

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263