Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-07-18 Przepis na masło
To co nam oferują na półkach sklepowych pod nazwą „masło” – to tylko produkty masłopodobne. Jeśli chcemy skosztować prawdziwego masła, musimy go zrobić sobie sami.
Najsmaczniejsze masło powstaje ze śmietany zbieranej z mleka prosto od krowy. Ale mieszkańcy miast mają ograniczony dostęp do takiego towaru. Zdani są więc ubijać masło ze śmietany 36 proc. kupionej w sklepie. Jednakże nie z każdej da się ubić masło.
Twórczyni ludowa, która na festynie folklorystycznym w Sierpcu, wzięła udział w pokazie ubijania masła, radzi najpierw kupić - w celach zbadania jakości - jeden pojemniczek śmietany 36 proc., następnie przelać zawartość do małej plastikowej butelki (np. po wodzie mineralnej) i trząchać dwoma rękoma zamaszyście butelką do momentu wytrącenia grudek masła.(Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo to trochę potrwa.)
Jeśli się pojawią, to znaczy, że śmietana się nadaje. Jeśli grudek nie ma, musimy zaopatrzyć się w śmietanę innego producenta i próbę powtórzyć.
Z jednego pojemniczka dobrej śmietany powstaje 1 łyżka masła.
Jeśli już dokonaliśmy wyboru śmietany, możemy rozpocząć produkcję na większe domowe potrzeby.
Z 3 l śmietany otrzymamy 1 kg masła
Dobrze jest ubijać masło w kierzance lub maselnicy (nazwa zależy od regionu Polski) czyli w drewnianym naczyniu służącym właśnie do tego celu. Można jeszcze zaopatrzyć się w to naczynie u rzemieślników.
Czas ubijania
Jak szybko ubijemy masło zależy od siły i tempa ruchu ręką oraz od jakości śmietany. Wprawiona gospodyni potrafi zrobić masło w 10 minut. Nam może to zająć nawet godzinę.
Uderzając kijkiem (bijakiem), zakończonym drewnianym kółkiem w dziurki, na pokrywę kierzanki zaczynają się wydostawać grudki masła. Zgarniamy je i ponownie wrzucamy w głąb naczynia przez otwór w pokrywie.
Jeśli już oddzielimy masło od maślanki, zaczynamy z grudek lepić i formować bryłę czyli osełkę. Najpierw grudki wybieramy łyżką, potem ugniatamy je łyżką, następnie podrzucamy w miseczce, aby uformowała nam się osełka.
Przekładamy masło do naczynia. Nie wkładamy do lodówki. Najlepiej trzymać je w wodzie. Masło swoją świeżość zachowuje 3-4 dni, potem gorzknieje.
Tu możesz kupić kierzankę
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )