wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-08-14 Wykopki w Sierpcu

Imprezę plenerową "Wykopki w skansenie" organizuje 5 września Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Główną atrakcją będą pokazy zbioru ziemniaków: wykopywanie przy pomocy motyk, kopaczki konnej oraz sortowanie ziemniaków. Prace polowe zostaną zaprezentowane w naturalnej scenerii, czyli na polach.

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezie będzie towarzyszyć wystawa okolicznościowa „Maszyny i narzędzia rolnicze na Mazowszu w XIX i XX wieku” prezentująca maszyny zarówno do uprawy i zbioru zbóż, jak i ziemiopłodów.

 

Ekspozycja będzie usytuowana wzdłuż drogi (w części muzealnej) dzięki czemu zwiedzający będą mogli swobodnie przyjrzeć się maszynom i narzędziom.

 

Dawniej jesienne prace wykonywano nie tylko na polach, dlatego też pokazy w ramach imprezy będą się odbywać także na terenie zagród. W jednej z nich będzie można uczestniczyć w pokazie gręplowania wełny, w innej zwiedzający zobaczą przędzenie wełny na kołowrotku, międlenie i rafowanie lnu, czy też kręcenie powrozów.

 

Pokazy mają charakter otwarty, wobec czego każdy będzie mógł zmierzyć się z tymi zajęciami.

 

Dla amatorów jesiennych specjałów przewidziano pokaz kiszenia ogórków i kapusty połączony z degustacją. Nie od dziś przecież wiadomo, że odpowiednie ukiszenie specjałów to prawdziwa sztuka, która udaje się nie każdej gospodyni.

 

Nie zabraknie też pokazów rękodzieła i rzemiosła, a wśród nich między innymi: pokazu haftu, rzeźby, papieroplastyki. Swoje prace, niczym za dawnych czasów, będą też wykonywać: szewc, wikliniarz i kowal.

Wraz z początkiem czerwca we wnętrzach chałup z przełomu XIX i XX wieku można poszerzyć wiedzę dotyczącą codziennych zajęć mieszkańców wsi. W jednej z izb pręży się warsztat tkacki, a kolorowe dywany uzmysławiają, iż dawniej wszystko wykonywano samodzielnie, własnym nakładem pracy.

 

Wiekowa tara, drewniana balia z wyżymaczką i maglownica – to elementy prezentowane w ramach wystawy „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”.

O muzyczną oprawę imprezy zadba tym razem Zespół Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej „MASOVIA”, a o podniebienia – pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski. Będzie można też zaopatrzyć się w regionalne potrawy i ziemiopłody, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem.


Proces zbioru ziemiopłodów to nie tylko ciężka praca, to także piękny rytuał. To wspólny trud, wspólny wysiłek, ale i czas spędzony razem. „Wykopki w skansenie” są imprezą zamykającą cykl tematycznych imprez plenerowych w Muzeum Wsi Mazowieckiej  Sierpcu.

Agnieszka Jezierska-Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263