wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-08-24 Szkoła z Wapienicy

Na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie 29 sierpnia – podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych - odbędzie się oficjalne otwarcie szkoły z Wapienicy. Obiekt jest rekonstrukcją szkoły z 1853 roku. Oryginalny budynek zawalił się jesienią 2009 roku. W październiku tego samego roku rozpoczęto rekonstrukcje obiektu w chorzowskim skansenie.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozkład wnętrza został odtworzony zgodnie z pierwotnym układem tj. po lewej stronie sieni znajduje się izba szkolna, po prawej mieszkanie dla nauczyciela składające się z izby i kuchni.

 

Pomieszczenia szkoły zostaną wyposażone sprzętami z lat 20 XX w.
Obiekt jest przykładem typowej szkoły ludowej z połowy XIX w. jakie w tym czasie budowano w cieszyńskim.

 

Budynek był użytkowany do końca XIX w. jako szkoła katolicka z językiem niemieckim. (Według spisu z 1910 roku w Wapienicy mieszkało 90 proc. ludności niemieckiej). Szkoła polska powstała w Wapienicy w 1923 r i był to już budynek murowany.

 

Prawdopodobnie wówczas stara szkoła została zaadaptowana na dom mieszkalny.

Szkoła, a szczególnie izba lekcyjna będzie pełniła nie tylko ważną rolę ekspozycyjną, ale przede wszystkim edukacyjną. Tutaj będą się odbywały lekcje muzealne i prelekcje poświęcone m.in. historii szkolnictwa oraz odrodzeniu narodowemu na Górnym Śląsku, skierowane do uczniów klas gimnazjalnych i licealnych.


Tutaj również będą się odbywały projekcje filmów o tematyce etnograficznej oraz zajęcia i pokazy z dziedziny zdobnictwa i rękodzieła ludowego.

 

Komentarze

Cieszy to, że mimo wyburzenia, wapienicki zabytek nadal istnieje - w skansenie. www.wapienica.eu więcej o szkole
Maciek, 2010-09-27
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263