wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-07 Rozruch bimbrowni

Rozruch leśnej bimbrowni – to jeden z punktów programu imprezy plenerowej „Podlaskie Ziołami Pachnące”, organizowanej przez Białostockie Muzeum Wsi 12 września. Chociaż zaplanowano pokaz destylacji,  degustacja nie jest przewidziana. Zamiast bimbru rurami urządzenia popłynie woda.


To już druga leśna fabryczka, która stanie na terenie skansenu. Sprzęt został skonfiskowany przez policję. Województwo podlaskie znane jest z nielegalnej produkcji alkoholu -  zwłaszcza teren Puszczy Knyszyńskiej to najpopularniejsze miejsce lokalizacji leśnych bimbrowni.


Muzealnicy ustawią przejętą od policji fabryczkę w skansenowskim lesie, niedaleko pierwszej bimbrowni.
Obecna pochodzi z Pilatowszczyzny, z gminy Grudek – to drugi ośrodek bimbrowniczy na Podlasiu. Jest to piec przemysłowy dostosowany do potrzeb produkcji alkoholu.  Fabryczka stanowi jedną konstrukcję, co odróżnia ją od pierwszej bimbrowni-ekspozycji.


Piec składa się z drażnicy  - miejsca do wlewania zacieru (drachy). Ma też trzy kadzie  - każda o pojemności ok. 1000 l. Jest także pompa, która pompuje zacier do kadzi, chłodnica – plastikowy baniak o poj. 500 l, gdzie skrapla się alkohol.

 

W ramach festynu odbędzie się także Piknik Zbożowy, promujący zboża, przetwory zbożowe i kasze. W hali namiotowej będzie można m.in. posłuchać prelekcji na temat produktów zbożowych, skorzystać z porady dietetyków, spróbować kulinarnych specjałów, a także uczestniczyć w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

W programie przewidziany jest także m.in: przegląd zespołów folklorystycznych, kiermasz rękodzieła ludowego, pokaz tłoczenia oleju oraz wypieku tradycyjnego pieczywa i ciast, a także sprzedaż regionalnych wyrobów kulinarnych

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263