wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-05 Pierścień Kaszubski

Gmina Kartuzy włącza się w realizację programu regionalnego „Brama Kaszubskiego Pierścienia”. Projekt jest częściowo finansowy ze środków unijnych.  W Domu Rzemiosła, przy ul. Klasztornej powstanie nowoczesny Punkt Informacji Turystycznej.

 

- Ideą kaszubskiego pierścienia jest to, aby każdy z partnerów biorących udział w tym projekcie, promował inny element kaszubszczyzny kojarzący się z danym terenem – wyjaśnia burmistrz miasta Mirosława Lehman. - I tak jak Żukowo może np. promować haft kaszubski, Chmielno ceramikę, to my - strój kaszubski. Turysta, wędrując od bramy do bramy, w każdym punkcie będzie zaskakiwany innymi elementami związanymi z kulturą i folklorem Kaszub.

 

Obiekt zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej znajdować się będzie profesjonalna informacja turystyczna. Atrakcją będą na pewno ekrany wizualne, gdzie emitować będziemy m.in. krótkie filmiki promocyjne, także w języku angielskim i niemieckim. Dostępne tu będą wszelkie gadżety związane z regionem - wyjaśnia burmistrz.

 

Druga część obiektu będzie przeznaczona na salę multimedialną i wystawową. - Tam przewidujemy m.in. trzy gabloty z manekinami, odzianymi oczywiście w stroje kaszubskie. Gabloty będą ruchome, na kółkach i będzie można je przemieszczać w zależności od kompozycji. Oprócz tego ekspozycja będzie zawierać wyeksponowane elementy stroju kaszubskiego, jak chociażby czepce, czy inne pojedyncze gadżety dopełniające i promujące strój kaszubski i nasz folklor – opowiada o zamierzeniach miasta burmistrz Lehman.

Sala multimedialna będzie dysponować również ofertą dla dzieci.
Włodarze mają różne pomysły. Jeden to taki, aby jakaś osoba, np. babcia z ekranu uczyła kaszubskiego abecadła, śpiewała i pokazywała kaszubskie nuty. - Jeśli zrobimy to ciekawie i dowcipnie, na pewno dzieci będą chciały naśladować „kaszubską babcię” i nauczą się naszego muzyczno-obrazkowego alfabetu.


Kartuska Brama Kaszubskiego Pierścienia ma rozpocząć działalność w sierpniu przyszłego roku. /www.gazetakartuska.pl/

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl