wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-24 Narzędzia rolnicze

Kto chce zobaczyć jak dokonywała się mechanizacja wsi polskiej, warto by odwiedził Muzeum Wsi Radomskiej. Na wystawie zatytułowanej „Historia maszyn i narzędzi rolniczych” muzeum prezentuje urządzenia od zrobionych samodzielnie przez wiejskich konstruktorów po te - produkowane na skalę przemysłową.

 

Fot. Archiwum własne

 

1. Ciągnik rolniczy SAM z lat 70 XX w. użytkowany do 2008 r.

2. Radło konne metalowe - okres międzywojenny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za swoją ekspozycję skansen otrzymał II nagrodę w kategorii najciekawsza wystawa na Mazowszu w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba”.

   

Fot. Archiwum własne

 

1. Wialnia do czyszczenia zboża z napędem ręcznym - okres międzywojenny, użytkowana do 1984 r.

2. Kierat pałąkowy dwukonny - okres międzywojenny, użytkowany do 1984 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Wsi Radomskiej może poszczycić się jedyną w kraju kolekcją ciągników chłopskiej roboty tzw.SAM-ów. Na wystawie pokazano m.in. wykonany na początku lat 80. przez rolnika z Bartodziejów zestaw złożony z ciągnika SAM, pługa, kultywatora i bron oraz unikatowy niemiecki ciągnik Kramer K18 z 1938 roku, którym wrócił z robót w Rzeszy rolnik z Wielkopolski.

 

Nie zabrakło także pierwszego masowo produkowanego w Polsce traktora Ursusa C 45 nazywanego buldogiem od swego niemieckiego pierwowzoru Lanz Bulldog.

 

Zgromadzone na wystawie narzędzia i maszyny trafiły do muzeum z gospodarstw w ostatnich latach. Zwykle do niedawna były eksploatowane. Ich wytwórcy, to zarówno lokalne zakłady radomskie działające od połowy XIX w., krajowe jak markowy ”Kraj” z Kutna, którego wyroby, przede wszystkim siewniki, szczególnie licznie zachowały się na Mazowszu, a także potentaci europejscy jak niemiecki Heinrich Lanz czy światowi jak choćby amerykański Adriance, Platt & Co (żniwiarka konna).

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263