Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-10-28 Zabawki ludowe
Dawniej zabawki były robione przez twórców ludowych z naturalnych materiałów, czyli z drewna, słomy, gliny lub wiórów osikowych.
Szmaciane lalki, proce czy grzechotki wykonywały dla siebie same dzieci, ich starsze rodzeństwo bądź rodzice. Natomiast zabawki wymagające wprawnej ręki rzemieślnika czy ludowego artysty, jak bryczki z konikami czy wymyślnie zdobione gwizdki, zamawiane były u miejscowych stolarzy, cieślów i garncarzy. Z czasem zabawki zaczęto kupować na jarmarkach, odpustach, a także u wędrownych handlarzy.
Fot. Archiwum Muzeum Wsi Opolskiej
Zabawki prezentowane na wystawie „Koniki, klepaki, gliniaki – kolorowy świat dawnych zabawek” w Muzeum Wsi Opolskiej. Wypożyczone ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Do najciekawszych i najpopularniejszych należały zabawki drewniane, szczególnie konie - zarówno te na biegunach służące do kołysania dzieci, jak i stojące lub małe, ciągnące bryczki. Produkowane były w różnej wielkości, najczęściej w kolorze czerwonym. Bryczki malowane były we wszystkich dostępnych barwach, głównie we wzory kwiatowe.
Popularne były też tak zwane „klepaki” - karuzelki, motyle, ptaki. Przymocowany do nich drążek służył do pchania ich z dużą prędkością po płaskiej powierzchni. Poruszające się w rytm obrotu kół kolorowe elementy robiły znaczny hałas, czym wprawiały dzieci w doskonały nastrój.
Bardzo popularne – nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie – były piękne ceramiczne gwizdki i okaryny. W zależności od wyobraźni twórcy i jego możliwości przybierały one charakterystyczne dla całej kultury ludowej kształty zwierząt, ptaków i ludzi. Najprostsze gwizdki wydawały najczęściej dźwięki jednotonowe, zaś na okarynie można było grać nawet dość skomplikowane utwory muzyczne.
Na wsiach lalki najczęściej robione były z gałganków i szmatek, dopiero w późniejszych czasach, gdy do ich produkcji w miastach zaczęto używać porcelany i plastiku, przybrały formę spotykaną w sklepach obecnie.
W wiejskim domu lalki były zakupem bardzo kosztownym, zwykle więc można było pozwolić sobie tylko na jedną taką lalę. Bawiły się nią później wszystkie dzieci w rodzinie i - o ile nie uległa wcześniej zniszczeniu - przechodziła z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie. Jeszcze po dziś dzień te piękne porcelanowe cuda przechowywane są z pietyzmem w domach przez babcie, ich córki i wnuczki.
Drewniane samochody, ciężarówki i samoloty stanowią przykład kultywowania tradycji zabawkarskich (jeśli chodzi o materiał, kolorystykę i zdobnictwo) przez twórców ludowych żyjących w XX wieku i tworzących zabawki dla dzieci z tej właśnie epoki.
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze