Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-11-25 Biżuteria koralikowa
Biżuteria koralikowa, nazywana krywulką to tradycyjna biżuteria karpacka, wytwarzana na terenie m.in. Łemkowszczyzny, Huculszyczyzny. Każdy z tych regionów ma swoje charakterystyczne odmiany, kolorystykę i wzornictwo, ale wspólna jest technika wytwarzania.
Fot. Archiwum muzeum
Pod okiem instruktora rzemiosła artystycznego Julity Charytoniuk, pracownika Białostockiego Muzeum Wsi, będzie można wykonać – korzystając z tej metody - proste najszyjniki, bransoletki i kolczyki. Muzeum organizuje 29 listopada warsztaty dla wszystkich chętnych.
Na cienką, mocną nić nanizuje się, za pomocą igły, koraliki, które tworzą misterne geometryczne wzory. Biżuteria taka jest doskonałą ozdobą damskiego, jak i męskiego stroju.
Niegdyś uważano, że tworzenie biżuterii z koralików powinno być zastrzeżone dla osób wyłącznie o czystym sercu, by wraz z koralikowym dziełem mogły przekazać pozytywną energię komuś, kto będzie je nosił.
Biżuteria ludowa nie tylko zdobiła ubiór odświętny, ale była też dowodem zamożności, a także talizmanem (w przypadku korali prawdziwych i bursztynów).
Kobiety najchętniej nosiły naszyjniki z korala prawdziwego. Ale na wybrzeżu Bałtyku i Kurpiach czyli w miejscach występowania bursztynu, zakładały biżuterię z tego właśnie kamienia. Na Śląsku Cieszyńskim i na Podhalu dominowały kosztowności metalowe.
Tylko najzamożniejsze niewiasty mogły sobie pozwolić na biżuterię naturalną. Pozostałe zakładały z mas plastycznych i szkła, imitujące korale prawdziwe.
Najbardziej popularne stały się wielobarwne lub srebrnobiałe paciorki z dmuchanego szkła, zwane dętkami. Nanizane były według zasady: najmniejsze koraliki znajdowały się na końcach sznura, a największe pośrodku. Prawie zawsze nawlekano je tak, że paciorki w jednym kolorze znajdowały się na jednym sznurze.
Kobiety zakładały przeważnie na szyję wiele nitek o różnej długości, a więc na ich piersiach kłębiło się mnóstwo koralików.
W zachodniej i środkowej Łemkowszczyźnie noszono najczęściej kolorowe dętki, natomist we wschodniej – krywulki z kolorowych paciorków.
Jak powstaje biżuteria koralikowa
Zobacz też:
Stroje ludowe\biżuteria ludowa
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )