wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-11-29 Ścieżka przyrodnicza

W Górnośląskim Parku Etnograficznym można z przewodnikiem w ręku przejść ponad 3,7 km ścieżkę przyrodniczą. Na trasie zostało ustawionych 68 tablic. Pierwsza stoi przy bramie głównej skansenu i prezentuje przebieg trasy wraz z rozmieszczeniem pozostałych tablic i ich tematyką.


Tablice przybliżają zwiedzającym specyfikę przyrodniczą, często zagrożoną, poszczególnych subregionów województwa śląskiego. Można się dowiedzieć np., że na obszarze Górnego Śląska hodowane były kozy mleczne z rasy białej szlachetniej niemieckiej i barwnej szlachetnej niemieckiej. W połowie XX wieku pogłowie tych zwierząt znacznie spadło. Obecnie hodowlę tych kóz spotyka się w rejonie tylko lokalnie.

 

Fot. Archiwum skansen

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa powstała po to, aby podnieść świadomość ekologiczną zwiedzających i uświadomić im o postępującej degradacji terenów wiejskich województwa śląskiego. Tablice informują m.in. o roślinności drzewiastej przy drogach polnych i publicznych, o  
lokalnych rasach koni; ochronie gleb i wód; o płazach w gospodarstwie i jego otoczeniu.


Przyrodnicza ścieżka edukacyjna jest adresowana do osób indywidualnych i grup zainteresowanych tematyką przyrodniczą, a w szczególności dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Projekt  powstał przy współpracy z Działem Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Górnośląskim Kołem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „ pro Natura”. Został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263