wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-12-10 Jak zbudować szopkę

Zwyczaj kolędowania z szopką powraca. Niestety czasem zamiast własnoręcznie wykonanej szopki chłopcy wędrują od domu do domu ze świąteczną pocztówką. Aby kolęda miała więcej wspólnego z tradycją, podajemy jak zbudować szopkę.

 

Fot. 1. Archiwum Muzeum Etnograficzne w Toruniu

2. Archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szopka może być drewniana (z płyty pilśniowej) albo wycięta z tektury.

 

Na kwadratowej lub podłużnej podstawie ustawiamy cztery słupki i mocujemy daszek słomiany. Można ją też z trzech stron obudować.

Po środku naszej szopki wkładamy żłóbek np. z kawałka drewienka lub zrobionego z pudełka. Wyściełamy siankiem lub watą. Kładziemy do niego Pana Jezusa z wosku albo z klejonego papieru, albo z irchy lub płótna wypchanego watą i formujemy postać Dzieciątka. 

 

Owijamy w pieluszki z kawałków bawełnianych lub płóciennych.

 

Przy żłóbku ustawiamy z jednej strony osiołka i wołu np. wycięte z kolorowego pisma, albo z papieru lub odlane z wosku. Powinny klęczeć przed Jezuskiem i ogrzewać Go swoim ciałem.

 

Z drugiej strony ustawiamy Maryję i Józefa pochylonych nad żłóbkiem - tak by sprawiać na nas wrażenie kochania i podziwiania Dzieciątka.

 

W górze szopki pod dachem i nad dachem mają się unosić aniołkowie na skrzydłach, jakby śpiewali Gloria in excelsis Deo.

 

W niewielkiej odległości od żłóbka ustawiamy pasterzy klękających przed Dzieciną i ofiarowujący Mu swoje dary: garnuszek masła, ser, baranka, koźlę.

 

Dalej za szopką po obu stronach znajdują się pastuszkowie i wieśniacy: jedni pasący trzody owiec i bydła, inni śpiący, inni idący do szopy – dźwigający na ramionach barany, kozły. Między nimi ustawiamy postacie wyrażające różne stany: panów, szlachtę i mieszczan oraz chłopów.

 

Budując szopkę możemy puścić wodze wyobraźni i przygotować swoją oryginalną i niepowtarzalną. I ustawić ją pod choinką.  

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263