Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-12-19 Zabawki ludowe
Wręczanie gwiazdkowych prezentów należy do najmłodszych tradycji świątecznych. Zwyczaj ten podobnie jak choinka przyszedł do nas z Niemiec. Najpierw przyjął się na dworach szlacheckich i w miastach. Na wsi w domach chłopskich jeszcze w połowie XX wieku należał do rzadkości.
Dzieci z najbogatszych rodzin otrzymywały głównie jabłka, suszone owoce, pierniki, ciastka, cukierki oraz praktyczne prezenty: buciki czy przybory szkolne.
Dzisiaj jest nie do pomyślenia, aby dziecko nie dostało pod choinkę wymarzonej zabawki i stosu słodyczy.
Dawniej dzieci rzadko otrzymywały „kupowane zabawki” , choć producenci swoje wyroby sprzedawali na targach, jarmarkach i odpustach. Największe targi zabawkarskie odbywały się co roku w pierwszy i drugi dzień po Wielkanocy w Krakowie.
Jednak ze względu na powszechny brak pieniędzy na wsi, dzieci musiały zadowolić się własnoręcznie robionymi zabawkami lub wykonanymi przez dziadków. Robili oni dla nich m.in. fujarki, dudki, gwizdki, wiatraczki, koniki na biegunach, kije z wyrzeźbionymi głowami konia, bryczki, figurki zwierząt i ludzi. Do podstawowych materiałów należało drewno, glina i słoma. Dziewczynki robiły lalki z sitowia, słomy, trawy, okrawków wełny i szmatek.
Ludowe zabawki, dzisiaj nazywane ekologicznymi, ciągle znajdują swoich nabywców. Wciąż nas fascynują, bo są proste i ładne. Nie tylko dzieci, ale także dorośli oglądają je z wielką przyjemnością i sentymentem. Można było to zaobserwować choćby na wystawie czasowej „Świat dziecka. Stare i nowe zabawki ludowe” w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Wystawa miała miejsce latem, ale zważywszy na wyjątkowy charakter nadchodzących świąt, warto ją dzisiaj przypomnieć.
Fot. Archiwum muzeum
Na wystawie pokazano cenne eksponaty, ilustrujące życie dziecka pod koniec XIX wieku, aż do lat pięćdziesiątych XX wieku. Na ekspozycji, pt. „Współczesne zabawki ludowe”, pokazano drewniane , gliniane i słomiane zabawki , wytwarzane do dzisiaj przez twórców ludowych oraz polskie ośrodki zabawkarskie.
Fot. Archiwum muzeum
Można było obejrzeć też ”Pokój zabaw” wyposażony w repliki starych sprzętów dla dzieci i współczesne zabawki ludowe.
Fot. Archiwum muzeum
Dzieci mogły bujać się na koniach na biegunach, układać drewniane klocki, bawić się wózkiem z lalką, skaczącym pajacykiem, przyglądać się „spacerującemu bocianowi”, kolorować obrazki, czytać bajki ludowe , a nawet posiedzieć na specjalnym krzesełku z wycięciem, pod którym umieszczony był nocnik.
Ekspozycja będzie powtórzona w przyszłym roku, do końca października.
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )