wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-01-03 Rzeźba ludowa

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla twórców ludowych. Różnorodność interpretacji tego wydarzenia w rzeźbie można było zobaczyć na wystawie „Bóg się rodzi… Boże Narodzenie w rzeźbie ludowej” w Łódzkim Domu Kultury.

 

Wystawiono tam aż osiemdziesiąt dzieł wykonanych przez trzydziestu siedmiu twórców z województwa łódzkiego.

 

Wystawa w Łódzkim Domu Kultury dobiega końca (4 stycznia odbędzie się finisaż wystawy), przez cały styczeń pokazana będzie jeszcze w sanktuarium św. Teresy w Lisieux we Francji.

 

Dla zainteresowanych prezentujemy kilka wybranych prac.

 

Fot. Archiwum ŁDK

1. Andrzej Woźniak 2. Józef Bogusławski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zbigniew Fabijański 4. Adam Głuszek

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Henryk Staszko 6. Elżbieta Swiderek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórcy przedstawiają Boże Narodzenie – temat bardzo ważny w roku obrzędowym – za pomocą charakterystycznych dla polskiej sztuki ludowej środków wyrazu: aspektów lokalnych i znaczących symboli.

 

Jedni zaledwie sygnalizują wydarzenie w Betlejem, inni skupiają się na szczegółach, a jeszcze inni – przez refleksyjne, bardzo indywidualne podejście do tematu –  zaskakują widza.

 

We wszystkich przedstawieniach najważniejsza jest Święta Rodzina, której zwykle towarzyszą pasterze, królowie, aniołowie i charakterystyczne zwierzęta. Pasterze i Trzej Królowie przynoszą Dzieciątku dary, a przybysze z nieba – aniołowie – śpiewają Panu na chwałę.

 

W nurtach sztuki o charakterze lokalnym pojawiają się postaci, które ułatwiają identyfikację miejsca pochodzenia twórcy danego dzieła.

 

Wyrazistym tego przykładem są realizacje przedstawiające osoby w strojach regionalnych. Bywa nawet, że i Święta Rodzina ubrana jest w charakterystyczne wiejskie przyodziewki. Zatem, o walorach eksponowanych dzieł decydują: znajomość tradycji, wiedza, umiłowanie małej ojczyzny i indywidualne możliwości twórcze każdego z artystów” – napisała o wystawie dr Bożenna Magdalena Liberska-Marinow.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263