Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-01-11 Zespół Warszawianka
Tańce ludowe i piękne stroje przyciągają dzieci i młodzież. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” ma już w swoich szeregach grupy dziecięce - ok. 80 dzieci w wieku 5-13 lat. Dla starszych powstała grupa młodzieżowa w 2008 r. W zespole tańczy, śpiewa i gra prawie 100 studentów i absolwentów niemal wszystkich wydziałów UW.
Fot. Archiwum zespołu.
1. Strój beskidzki 2. Strój lubelski
Hołdując podstawowej maksymie „Edukacja przez folklor”, zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia - Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF).
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy; przygotowała również wiele programów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej.
Fot. Archiwum zespołu
Siuda Baba - dawny zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny
Zespół szczególnie upodobał sobie tematykę związaną z tradycjami stolicy, co ma odbicie w obrazkach scenicznych z okresu Księstwa Warszawskiego oraz międzywojennej Warszawy.
Na stałe związana ze społecznością stolicy „Warszawianka” organizuje wiele imprez i koncertów tematycznych, okolicznościowych oraz charytatywnych.
Wysokie oceny Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, pozytywne opinie i recenzje pozwoliły na to, aby zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych.
Uczestniczył w ceremoniach podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brał udział w Festiwalu Chopinowskim. Był również członkiem artystycznej delegacji kraju podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski na Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO ’98.
Zespół odbył wiele tournee krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież uniwersytecką, piękne polskie stroje ludowe (oryginalne i rekonstruowane), urzekające pieśni i tańce miała możliwość podziwiać publiczność: Bułgarii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Niemiec, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.
W trakcie wielu podróży, oprócz koncertów samodzielnych zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając cenne nagrody.
Najbardziej jednak „Warszawianka” ceni sobie występy przed polską publicznością.
„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz oryginalnymi i atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi.
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )