wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-01-24 Lalki na ludowo

Lalki w strojach regionalnych polskich i z ponad dwudziestu innych krajów można podziwiać na wystawie „Lalki polskie – lalki świata” w sierpeckim ratuszu. To nie tylko przegląd bogactwa kulturowego różnych stron świata, ale przede wszystkim misterna pracy twórców odwzorowujących z niezwykłą precyzją ubiory regionalne w miniaturze.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lalki ludowe nie służą zabawie, lecz pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek. Wykonane są z niezwykłą dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwa poszczególnych elementów, odpowiednią kolorystykę i krój.


W dwóch salach wystawowych zostały zaprezentowane lalki  w różnych rozmiarach, przedstawiające stroje regionalne z Polski – śląskie, kujawskie, łowickie, krakowskie, góralskie i inne. Znalazły się tu lalki pojedyncze, w parach oraz w grupach przedstawiających scenki obyczajowe z życia wsi, takie jak lanie wosku, darcie pierza, zdobienie jajek, wesele krakowskie, zabawę w karczmie,  chodzenie z gwiazdą i redyk.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo tę część ekspozycji uzupełniają elementy strojów ludowych takich jak: gorsety, zapaski, spódnice, chusty oraz tkaniny ludowe.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugą część ekspozycji stanowi kolekcja lalek z krajów od Skandynawii, Europy po Amerykę Południową, Indie, Australię. Można podziwiać egzotyczne, barwne ubiory lalek Nepalu, Tajlandii, Hiszpanii, Peru, Indii, Iraku, Turcji czy Meksyku oraz kontrastujące, powściągliwsze i bardziej chłodne kolorystycznie, ale nie mniej interesujące stroje ludowe Szkocji, Holandii, Szwecji lub Australii.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbiory na wystawę pochodzą z Fundacji „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. Całość ekspozycji została uzupełniona eksponatami z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Lalki z ponad dwudziestu krajów świata zostały ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych, organizowanego w latach 1974 – 2000, celem upowszechniania wiedzy o tradycjach i folklorze innych krajów.

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263