Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-02-02 Muzeum wsi Teremiski
Wieś Teremiski, która leży w sercu Puszczy Białowieskiej, doczekała się wirtualnego Muzeum Teremiszczańskiego. Założycielem strony jest Uniwersytet Powszechny w Teremiskach prowadzony przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia.
Fot. Archiwum Muzeum Teremiszczańskiego
Skąd to zainteresowanie Fundacji białowieską miejscowością? Otóż prezes instytucji Danuta Kuroń spędza tu w Teremiskach połowę swojego czasu wrosła więc już w historię wsi i jej mieszkańców. Wraz z twórcami muzeum Katarzyną i Pawłem Winiarskimi przez lata gromadziła opowieści, pieśni, fotografie i przedmioty , które zostały umieszczane w wirtualnym muzeum.
Teremiski, podobnie jak większość wsi na Podlasiu, są ulicówką. Drewniane domy stoją na wąskich działkach po obu stronach drogi, zwrócone do niej szczytami.
Fot. Archiwum Muzeum Teremiszczańskiego
We wsi zachowało się wiele starych stodół ze swoimi charakterystycznymi cechami: klepiskiem - znajdującym się za wrotami stodoły, wykładanym gliną, na którym młóciło się ziarno – i sąsiekami, znajdujących się po bokach stodoły, w których przechowywało się słomę i siano.
W największej we wsi stodole, zachowującej tradycyjne cechy, działa Teatr prowadzony przez Uniwersytet Powszechny w Teremiskach.
Ławeczki stojące przy płotach domów od strony drogi były charakterystycznym elementem krajobrazu regionu. Dziś w zasadzie zanikły, Teremiski są tutaj chlubnym wyjątkiem – ławeczek jest dużo, a te stare zmurszałe wymienia się na nowe. Ławeczki były nie tylko miejscem odpoczynku, ale pełniły ważną rolę społeczną - były to miejsca spotkań, rozmów, wspólnego śpiewania.
Fot. Archiwum Muzeum Teremiszczańskiego
Kiedyś we wsi dużo się śpiewało. Kobiety zakładały śpiewniki i spisywały słowa od siebie nawzajem. Teraz już nie śpiewa wiele osób, ale, gdy się poprosi, można usłyszeć jeszcze różne pieśni : ukraińskie, rosyjskie, białoruskie, polskie.
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze