wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-03 O kobiecie wiejskiej

Do końca kwietnia 2011  w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie oglądać można nową wystawę  „Babskie sprawy – rzecz o kobiecie wiejskiej”. Wprowadza ona w świat wiejskiej kobiety i jego przemiany na przestrzeni stulecia (od połowy  XIX  do  połowy  XX w.)


Wystawa pokazuje złożoność tego kobiecego świata wyodrębniając trzy jego płaszczyzny:


Pierwsza, to  świat wewnętrzny, pełen uczuć,  emocji, pragnień, potrzeb estetycznych, wyrażony we wróżbach i magii miłosnej, liryce, dbałości o atrakcyjny wygląd i urodę, a także zadbany dom i ogródek kwiatowy jako swoistą  „wizytówkę” panien na wydaniu.

 

Fot. Archiwum muzeum

Biżuteria kobieca

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Druga, to codzienność wypełniona pracą; najpierw we własnym  gospodarstwie, później także pracą społeczną, będącą odpowiedzią na aktualną sytuację społeczno-polityczną. Wystawa przywołuje czasy międzywojenne, w których kobiety angażowały się w szerzenie oświaty ludowej,  uczestniczyły w kursach dla gospodyń, kształciły się w zakresie gospodarstwa wiejskiego, prowadziły działalność dobroczynną.


Wreszcie trzecia, rzeczywistość symboliczna, wyrażana przez  ludowe wierzenia, obrzędy, magiczne rytuały, praktyki religijne. Rzeczywistość ta jest obecna w życiu codziennym, gdzie reguluje zachowania kobiet  związane z wytwarzaniem pożywienia, prowadzeniem gospodarstwa, wychowaniem potomstwa. Szczególnie jest jednak obecna w obrzędach przejścia, tj. wesele, narodziny.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wyprawka niemowlęca

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie zgromadzono eksponaty symbolizujące poszczególne etapy życia kobiety i związane z nim  różnorodne sprawy. Są to  sprzęty służące kobiecie do pracy, elementy wyposażenia i dekoracji wnętrza chałupy, akcesoria obrzędowe, elementy ubioru, przedmioty wykorzystywane do zabiegów  magicznych i wróżb oraz świadectwa działalności społecznej kobiet wiejskich.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy mówiący o okresie ciąży i porodu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Sama ekspozycja nie jest ekspozycja typową. Zaprezentowane eksponaty nie maja zatrzymać na sobie całej uwagi zwiedzającego, lecz przekazać treści na temat kobiety wiejskiej i jej „spraw”.  Niektóre bardziej złożone problemy, zwłaszcza ze sfery symbolicznej zostały przedstawione poprzez  aranżację.

Agata Mazur

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263