wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-11 Medal za frywolitki

Srebrny Krzyż Zasługi wręczył Eugenii Wieczorek - jarocińskiej frywolitkarce - Prezydent RP Bronisław Komorowski.


Uroczystość odznaczenia folklorystki odbyła się 28 stycznia 2011 r., ale krzyż został jej przyznany już we wrześniu ubiegłego roku.

 

Fot. Archiwum CKiS w Kaliszu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Eugenia Wieczorek to jedna z najbardziej znanych i docenianych twórczyń ludowych w Wielkopolsce. Robieniem frywolitki – czyli misternej koronki – zajmuje się od ponad 30 lat. Nauczyła się tej techniki od matki, a następnie poświęciła się tej pasji całkowicie. Spod jej rąk wychodzą serwety, ozdoby ubrań, koszulki na pisanki wielkanocne czy bożonarodzeniowe aniołki. Wzory koronki układa „w głowie” i przenosi pieczołowicie na biały kawałek mgiełki – łącząc wypustki i supełki za pomocą czółenka zrobionego wiele lat temu przez swojego męża - tłumaczy Anna Mażuchowska z Działu Artystycznego Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.


To nie pierwsze odznaczenie najsłynniejszej wielkopolskiej frywolitkarki, której wyroby znane są całej Polsce. Wcześniej otrzymała już srebrny medal „Zasłużony dla Cepelii”. Zdobyła też wiele nagród za działalność - ostatnio III miejsce w międzynarodowym konkursie „Z nitki i gliny”, organizowanym przez muzeum w Częstochowie. 

 
Eugenia Wieczorek wykształciła już wiele swoich uczennic – czy to podczas warsztatów szkolnych, czy to przy okazji różnorodnych kursów i szkoleń – popularyzujących tę trudną i efektowną technikę ozdabiania.

 

Jej prace można oglądać nie tylko w Jarocinie, ale też w Muzeum Pisanki w Ciechanowcu czy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a także w licznych zbiorach prywatnych. Od wielu lat należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, którego jest też przedstawicielem w Oddziale Wielkopolskim w Poznaniu.

 

Zobacz też:

Mistrzyni frywolitki http://wiano.eu/article/430

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263