Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-02-14 Chałupy z wyżką
Przyjechaliśmy do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej po to, by zobaczyć chałupy z wyżką. Takie budynki są charakterystyczne dla polskiej Orawy, można obejrzeć je tylko tu. W naturze – wyginęły.
Fot. Archiwum krajoznawcy.info.pl
Sceneria zimowa
1. Typowa orawska chałupa 2. Czarna karczma
3. Dzwonnica
Wyżka to pomieszczenie gospodarcze na pięterku, pod stromym dachem, z galeryjką zwaną przedwysce i schodami poprowadzonymi najczęściej po licowej stronie budynku. Wchodziło się nimi i transportowało zapasy. Wyżka pełniła rolę spichlerza. Na galeryjce lamusa stoi oprószony śniegiem len w snopkach.
Fot. Archiwum krajoznawcy.info.pl
1 i 2. Wyżka w chałupie orawskiej
3. Chałupa z wyżką
Niestety, nie mamy przewodnika, do dworu Moniaków idziemy sami. Dwór brzmi dumnie, ale to trochę większa chałupa orawska, także, z wyżką. Ma ciekawe, w zasadzie oryginalne wyposażenie, jasny podział na czarną i białą izbę, otaczają go również zabytkowe budynki gospodarcze, wokół wspaniałe stare drzewa.
Fot. Archiwum krajoznawcy.info.pl
1. i 2. Zagroda Moniaków
Do środka - bez przewodnika - nie da się wejść. Zaglądamy przez okna. I z zewnątrz i wewnątrz widać, że to dwór – ma duże okna i drewnianą podłogę. Sekretarzyk, szafa, kanapa, gięte krzesła. To w paradnej, białej izbie. W czarnej, kurnej, jak w chłopskiej chałupie, skromniejsze wyposażenie. Ale to tu toczyło się życie.
Dwór został wybudowany w XVII a rozbudowany w następnym przez ród miejscowych sołtysów, którzy za zasługi w obronie katolicyzmu na Orawie zostali nobilitowani przez cesarza Leopolda. I trwali w tym samym miejscu przez wieki.
Spadkobiercy Moniaków przekazali dwór państwu – z przeznaczeniem na muzeum. Stało się to w 1937 roku, ale skansen otwarto dla zwiedzających dopiero w roku 1955, kilka lat po śmierci Joanny Wilczkowej, ostatniej dziedziczki sołtysiej posiadłości. Orawski skansen narodził się więc in situ, czyli tu, gdzie stała zagroda.
Fot. Archiwum krajoznawcy.info.pl
Biała karczma
Obiegamy kolejne budynki: chałupy biedne i bogate, olejarnia, stajnie, folusz, tartak, kuźnia, pasieki. Chyba wszystko, co przed laty można było znaleźć na orawskiej wsi. Budynki stoją w pięknym terenie, składają się na kompletną wioskę. Chciałoby się popatrzeć dłużej, zobaczyć jak to działa… aż żal, że goni nas czas. Z daleka spoglądamy na jeszcze jedną karczmę, „białą”, przeniesioną także z Podwilka. Zamknięta, pasie się przed nią koza.
Anna Ochremiak - wydawca www.krajoznawcy.info.pl
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )